MZ: są teraz ważniejsze sprawy niż wybór głównego inspektora sanitarnego

Z URZĘDU

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-11-2020, 11:43

MZ: są teraz ważniejsze sprawy niż wybór głównego inspektora sanitarnego Zgodnie z wymogami ustawowymi główny inspektor sanitarny musi być lekarzem (fot. Pixabay)

Na razie nie będziemy ogłaszali konkursu na głównego inspektora sanitarnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że zastępca GIS Krzysztof Saczka ma uprawnienia, do tego, by zarządzać inspekcją.

W piątek, 20 listopada, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jako przyczynę wskazał problemy zdrowotne. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca szefa inspekcji - Krzysztof Saczka.

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek, 23 listopada, w RMF FM, kto będzie nowym głównym inspektorem sanitarnym.

Zgodnie z wymogami ustawowymi główny inspektor sanitarny musi być lekarzem. - Tak, musi być lekarz. Pan minister Saczka, który zastępuje pana ministra Pinkasa nie ma takich kwalifikacji, nie ma takiego profilu wykształcenia, dlatego zastępuje, a nie pełni obowiązki - wyjaśnił.

- Na razie konkursu nie będziemy ogłaszali. Nie ma takiego planu, by w tej chwili konkurs ogłosić - poinformował szef resortu zdrowia. Jednocześnie dodał, że "tam jest szef, bo zgodnie ze standardowymi umocowaniami, uprawnieniami, pan minister Saczka ma wszystkie uprawnienia, do tego by żeby zarządzać organizacją".

Niedzielski odniósł się do stwierdzenia, że to jest obejście przepisów ustawy. - Na razie jest tam kilka innych problemów, do ogarnięcia, o czym państwo wszyscy doskonale wiecie i jakby skupianie się na kwestiach personalnych nie jest istotną informacją - powiedział.

- Konieczność przeprowadzenia konkursu, wyłonienia kandydata, oceny czy ten kandydat spełnia wszystkie, że tak powiem oczekiwania, to jest i tak kwestia długiego czasu, tego nie robi się z dnia na dzień. Na razie koncentrujemy się na głównych wyzwaniach, które są przed głównym inspektorem - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH