MZ: tego leku szpital nie powinien wprowadzać na stan księgowy

Z URZĘDU

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   10-03-2021, 09:31

MZ: tego leku szpital nie powinien wprowadzać na stan księgowy Resort zdrowia jeszcze raz wyjaśnia wątpliwości dotyczące dostaw do szpitali leku Veklury (remdesiwir) fot. LJ)

W dostawach produktu leczniczego Veklury do aptek szpitalnych nie ma potrzeby wskazywania ceny opakowania jednostkowego oraz wartości ogólnej przekazanych leków.

  • Remdesiwir (Veklury), podobnie jak szczepionki przeciw covid-19, są własnością Skarbu Państwa
  • Nie stanowią darowizny na rzecz szpitala
  • Szpital więc nie powinien wprowadzać przekazanego mu leku na stan księgowy

- Lek Veklury (remdesiwir)w całym łańcuchu dystrybucji, również czasie gdy jest już przekazany do podmiotu leczniczego, aż do momentu podania leku pacjentowi, pozostaje własnością Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra zdrowia - przypomniał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, w odpowiedzi na wątpliwości Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Leki własnością Skarbu Państwa
Już wcześniej resort zdrowia informował, że remdesivir, obok takich preparatów, jak szczepionki przeciw covid-19, jest własnością skarbu państwa i jaki taki nie może być przedmiotem dowolnego dysponowania przez podmiot, który je uzyskał z Agencji Rezerw Materiałowych.

Skarb Państwa pozostaje ich właścicielem w całym łańcuchu dystrybucji i przez cały okres, włączając w to czas kiedy szczepionki pozostają w podmiocie, w którym zostanie wykorzystana celem zaszczepienia pacjentów, aż do momentu samego zaszczepienia" - dodano w komunikacie.

W związku z powyższym szpitale nie powinny i nie mogą wprowadzać omawianych szczepionek na „stan księgowy” placówki jako swoją własność w ramach otrzymanej darowizny. Podmiot wykonujący działalność leczniczą, który otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 w ramach narodowego programu szczepień, może ją wykorzystać wyłącznie w celu przeprowadzenia z jej wykorzystaniem zaszczepienia pacjentów placówki.

Są wątpliwości
Jednak NRA wyrażała wątpliwości w zakresie procedury dostaw leku Veklury i występowania szeregu niejasności związanych z księgowaniem oraz wyceną dostaw.

"W związku z brakiem jednoznacznych zasad postępowania w przypadku produktów leczniczych (Veklury, Roactemra) oraz szczepionek (przeciw grypie i przeciw COVID-19) otrzymywanych z Agencji Rezerw Materiałowych, świadczeniodawcy przyjmują indywidualnie tryb postępowania z ww. produktami. Jest to wypadkowa ustaleń między dyrekcją podmiotu, głównym księgowym oraz kierownikiem apteki szpitalnej" - podkreślała Izba.

W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej sposób postępowania powinien być jednakowy u wszystkich świadczeniodawców. Izba chciałaby odpowiedzi ministra zdrowia czy produkty lecznicze otrzymywane z Agencji Rezerw Materiałowych powinny być wprowadzane na stan apteki lub działu farmacji?

Bez wprowadzania na stan
Przypomniała, że w przypadku braku przyjęcia produktów na stan apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej nie ma możliwości ujęcia tych produktów w raportach generowanych do ZSMOPL.

Jak podkreśli w odpowiedzi wiceminister, w żadnym momencie nie dochodzi do darowizny leku na rzecz danego podmiotu leczniczego.

- Co za tym idzie szpital nie powinien wprowadzać przekazanego mu leku na stan księgowy jako otrzymanej darowizny, dokonywać wyceny w oparciu o wartość rynkową i uwzględniać tej wartości w swoich przychodach, a także ujmować ją w swoich księgach rachunkowych - dodał.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH