MZ w sprawie sposobu ordynacji leków odurzających

Z URZĘDU

Autor: OIA w Warszawie/rynekaptek.pl   27-07-2017, 13:10

MZ w sprawie sposobu ordynacji leków odurzających Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Izabela Obarska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ przygotowała stanowisko w sprawie sposobu określania ilości środka odurzającego na receptach w odniesieniu do leków w postaci plastrów transdermalnych.

Izabela Obarska skierowała pismo do dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ Iwony Kasprzak dotyczące sposobu określania ilości środka odurzającego na receptach w przypadku ordynowania leków w postaci plastrów transdermalnych.

Wskazuje z nim, że charakterystyki produktów leczniczych zawierających środki odurzające w postaci TTS określają zarówno prędkość uwalniania jak i zawartość substancji czynnej w jednym systemie transdermalnym.

Wskazując na pkt 2 ChPL określający skład jakościowy i ilościowy leków, posłużyła się przykładem preparatu o nazwie Matrifen podając poszczególną ilość mikrogramów fentanylu w leku (w zależności od dawki i powierzchni plastra).

Zwróciła uwagę, że prędkość uwalniania i zawartość substancji czynnej są równoważne.

Zawartość substancji czynnej w plastrze o wskazanej powierzchni uwalnia ściśle określoną ilość substancji czynnej w czasie. W związku z tym, należy uznać wystawianie recepty za prawidłowe jeżeli ilość środka odurzającego będzie określona na podstawie prędkości uwalniania albo ilość ta będzie określana na podstawie zawartości substancji czynnej w plastrze.

Dyrektor Obarska zwróciła się z prośbą do Funduszu o przekazanie tego stanowiska wszystkim oddziałom wojewódzkim NFZ celem uzyskania na terenie całego kraju jednolitego sposobu ordynacji leków odurzających oraz jednolitego sposobu realizacji recept na te leki.

Więcej: http://warszawa.oia.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH