MZ ws. standardu rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   02-06-2017, 15:32

MZ ws. standardu rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

AOTMiT przygotowuje propozycje zaleceń dotyczące standardu rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej. Prace będą kontynuowane także w tym roku - informuje MZ.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowuje propozycje zaleceń dotyczące standardu rachunku kosztów zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wsparciem dla AOTMiT w opracowywaniu propozycji zaleceń dotyczących standardu rachunku jest zespół ekspertów.

Resort wyjaśnia, że w związku z koniecznością dokładnego zbadania tematu, przeprowadzenia szerokich dyskusji i konsultacji prace zespołu ekspertów, które miały potrwać do końca 2016 r., są kontynuowane także w 2017 r.

Podczas prac eksperci przedyskutowali zagadnienia dotyczące standardu rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej oraz obecnego brzmienia rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców.

MZ podaje, że prace zespołu koncentrują się na sposobie gromadzenia danych do wyceny oraz sposobach kalkulacji kosztu świadczenia opieki zdrowotnej.

AOTMiT widzi konieczność odejścia od obligatoryjnego prowadzenia rachunku kosztów planowanych bezpośrednio w systemie finansowo-księgowym, modyfikacji podejścia zasobowego do grupowania kosztów, a także modyfikacji definicji niewykorzystanego potencjału i gotowości.

Resort zaznacza, że koncepcja obowiązującego rozporządzenia się nie zmieni.

- Świadczeniodawcy, którzy podjęli już prace lub planują wdrażać rozporządzenie w obowiązującej formie, mogą je kontynuować bez obaw. Korzyści w takim przypadku będą o tyle istotne, że wszystkie informacje – szczególnie wielkości planowane i odchylenia – będą pochodzić bezpośrednio z ksiąg rachunkowych.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH