MZ ws. uruchomienia od nowego roku SOID

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   10-12-2020, 13:03

MZ ws. uruchomienia od nowego roku SOID Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z planowanym od 1 stycznia 2021 r. uruchomieniem Systemu Obsługi Importu Docelowego (SOID), minister zdrowia przekazał informacje na temat funkcjonowania projektu.

SOID jest systemem teleinformatycznym, w którym są przetwarzane dane niezbędne do wydawania przez ministra zdrowia rozstrzygnięć w sprawie sprowadzenia z zagranicy produktu leczniczego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia.

System daje możliwość wystawiania zapotrzebowań na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, zgłoszeń o konieczności wydania zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego, a także zapotrzebowań na sprowadzenie z zagranicy środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego zgodnie z art. 29a ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

SOID umożliwia rozpatrywanie złożonych zapotrzebowań lub zgłoszeń, pobieranie przez apteki i hurtownie farmaceutyczne informacji o rozpatrzonych zapotrzebowaniach lub zgłoszeniach oraz komunikację z ministrem zdrowia dotycząca tego zakresu.

W pierwszym etapie, wdrażanym od 1 stycznia 2021 r., system umożliwi:

- wystawianie zapotrzebowań przez lekarzy,
- uzyskanie akceptacji kierownika podmiotu w przypadku zapotrzebowań wystawianych na produkty stosowane w podmiocie wykonującym działalność leczniczą,
- zaopiniowanie zapotrzebowań przez konsultanta,
- rozpatrzenie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, a po wydanym rozstrzygnięciu przekazanie informacji do pacjenta (na adres e-mail podany w zapotrzebowaniu), jeśli produkt jest stosowany poza podmiotem wykonującym działalność leczniczą lub na adres e-mail podmiotu leczniczego, w którym produkt będzie stosowany.

Więcej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH