MZ zachęca do profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   07-11-2017, 09:38

MZ zachęca do profilaktyki nowotworów głowy i szyi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celem programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest poprawa świadomości na temat czynników ryzyka oraz wczesna diagnostyka. Koszt programu finansowanego z funduszy europejskich to ponad 20 mln zł - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort tłumaczy, że do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jakie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać także w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze.

Rocznie ten typ nowotworu rozpoznanie się je u 11 tys. osób, a u 60% pacjentów diagnozowany jest dopiero w 3 lub 4 stadium zaawansowania. Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. W 1 stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95%.

Ministerstwo szacuje, że w ramach programu do 2023 r. przebadanych zostanie ok. 70 tys. osób z grupy ryzyka.

O zakwalifikowaniu pacjenta do badań diagnostycznych zdecyduje lekarz wypełniający ankietę z opisem rozpoznanych objawów. POZ–y współpracujące z ośrodkami odpowiedzialnymi za realizację programu otrzymają dotację na pokrycie kosztów pracy lekarza prowadzącego.

Programem badań przesiewowych zostaną objęte osoby w wieku 40-65 lat, wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH