MZ zachęca do walki z rakiem piersi

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-10-2017, 08:06

MZ zachęca do walki z rakiem piersi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Resort przypomina, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane.

Zostały natomiast określone czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą: czynniki związane ze stylem życia, nadwaga i otyłość, czynniki hormonalne, w tym długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy, czynniki dziedziczne, takie jak mutacje genów BRCA1 i BRCA2 (występujące u około 3-5% kobiet i zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie).

Czynnikami zwiększającymi ryzyko mogą być także obciążenie rodzinne oraz płeć i wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat (wśród mężczyzn jest chorobą bardzo rzadką – <1%).

Ministerstwo zachęca do wykonywania badań profilaktycznych wykonywanych w Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH