
Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Resort przypomina, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane.
Zostały natomiast określone czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą: czynniki związane ze stylem życia, nadwaga i otyłość, czynniki hormonalne, w tym długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy, czynniki dziedziczne, takie jak mutacje genów BRCA1 i BRCA2 (występujące u około 3-5% kobiet i zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie).
Czynnikami zwiększającymi ryzyko mogą być także obciążenie rodzinne oraz płeć i wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat (wśród mężczyzn jest chorobą bardzo rzadką – <1%).
Ministerstwo zachęca do wykonywania badań profilaktycznych wykonywanych w Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Więcej: http://www.mz.gov.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych