MZ: zarządzenie dot. oceny jakości badań laboratoryjnych

Z URZĘDU

Autor: Dziennik MZ/rynekaptek.pl   01-09-2017, 12:39

 MZ: zarządzenie dot. oceny jakości badań laboratoryjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia wydał nowe zarządzenie w sprawie Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej. Zmiany dotyczą m.in. chemii klinicznej czy hematologii.

Zarządzenie określa prowadzenie dostępnych dla wszystkich laboratoriów diagnostycznych programów międzylaboratoryjnej oceny jakości badań laboratoryjnych z zakresu m.in.:

• z zakresu chemii klinicznej w ramach 4 edycji w ciągu roku na podstawie badania 8 materiałów kontrolnych dla 27analitów obejmujących podstawowe elektrolity, oznaczenia substratowe i aktywności enzymów;
• z zakresu parametrów równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitów ISE w ramach 2edycji w ciągu roku na podstawie badania 6 materiałów kontrolnych dla 8 analitów obejmujących oznaczenia gazometryczne i elektrolity;
• hematologii realizowanego w ramach 2 edycji w ciągu w roku, na podstawie badania 4 materiałów kontrolnych dla 8 analitów obejmujących oznaczenia morfologii krwi obwodowej.

Zarządzenie określa także wydawanie świadectw laboratoriom uczestniczącym w poszczególnych programach biegłości na podstawie sprawdzianów wiarygodności wyników badań laboratoryjnych, które uzyskały wyniki pozytywne w cyklu rocznym według kryteriów przyjętych dla poszczególnych sprawdzianów.

Więcej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH