
Wydział Gospodarki Lekami Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informuje, że w obiegu aptecznym pojawiają się sfałszowane recepty na leki narkotyczne (Oxycontin, Durogesic, MST Continus) oraz psychotropowe (Clonazepam).
Recepty są wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ale numery tych recept nie są wygenerowane przez Oddział Dolnośląski, mimo iż budowa numerów jest poprawna i sugeruje, że zostały one przydzielone przez DOW NFZ.
Ze względu na regularność pojawiania się powyższych recept w obiegu, władze Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej zwracają się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na recepty wystawione na powyższe leki oraz każdorazowe sprawdzanie poprawności i autentyczności numeru takiej recepty w Portalu Świadczeniodawcy.
Powtarzającym się elementem na sfałszowanych receptach jest charakterystyczny układ danych na pieczątce lekarza wystawiającego oraz skrót „spec.” onkolog/neurolog etc.
Zgodnie z § 3 ust.1 pkt.6 Ogólnych warunków umów na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, stanowiących załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (Dz.U. z 2013r. poz.364 z późn. Zm.) apteka ma obowiązek wykorzystywać informacje udostępniane aptece przez Fundusz, wobec czego recepty posiadające wyżej wymienione cechy, zrealizowane po dacie przekazania powyższej informacji, nie będą refundowane przez DOW NFZ.
Więcej: http://www.dia.com.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych