NFZ określa metodę nakładania kar umownych na apteki

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   09-08-2017, 08:17

NFZ określa metodę nakładania kar umownych na apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o metodyce postępowania w NFZ przy określaniu wymiaru kar umownych nakładanych na apteki.

Zgodnie z podaną informacją, jednolita metodyka postępowania w NFZ przy określaniu wymiaru kar umownych nakładanych na apteki dotyczy ustalania wysokości kary umownej, o której mowa w § 8 ust. 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, dalej OWU dla aptek.

Przedmiotowa metodyka pozwoli na jednolite stosowanie kar w kontrolach prowadzonych przez OW NFZ, dotyczących realizacji recept w sytuacji podobnych, najczęściej występujących nieprawidłowości, poprzez wprowadzenie:

• wzoru do obliczania kary w postępowaniach kontrolnych dotyczących kontroli aptek, uwzględniającego kryteria wymienione w § 8 ust. 8 OWU dla aptek,
• katalogu wybranych istotnych nieprawidłowości występujących w aptekach przy realizacji recept podzielonych na trzy kategorie wagowe.

NFZ jednocześnie wskazuje, iż metodyka nie wyczerpuje zagadnień, które mogą wystąpić w toku kontroli prowadzonych przez OW NFZ w aptekach, w tym w szczególności wszystkich mogących potencjalnie wystąpić nieprawidłowości.

W związku z tym, w przypadku, gdy wyliczona - na podstawie ww. metodyki - kara umowna jest niewspółmiernie wysoka lub niska w stosunku do całokształtu ustaleń, okoliczności i uwarunkowań danej kontroli, wówczas o wysokości kary powinien zdecydować dyrektor OW NFZ w oparciu o zebrany w toku kontroli materiał dowodowy z uwzględnieniem wagi, zakresu oraz przyczyn stwierdzonych nieprawidłowości.

Jak twierdzi Fundusz, wyjątkiem uzasadniającym odstąpienie od stosowania przedmiotowej metodyki mogą być postępowania, w których kontrolowano tylko jeden okres sprawozdawczy lub stwierdzono tylko jedną błędną receptę. Odstąpienie od stosowania ww. metodyki wymaga wskazania uzasadnienia na piśmie.

Więcej: http://nfz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH