NFZ wyjaśnia co zrobić, gdy dojdzie do omyłkowego zamknięcia statusu recepty

Z URZĘDU

Autor: nfz-wroclaw.pl/rynekaptek.pl   02-09-2020, 10:02

NFZ wyjaśnia co zrobić, gdy dojdzie do omyłkowego zamknięcia statusu recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sytuacji zmiany statusu recepty z „realizacji zamykającej” na „realizację częściową” należy w czasie rzeczywistym wydać lek pacjentowi oraz wytworzyć Dokument Realizacji Recepty - przypomina Dolnośląski OW NFZ.

NFZ informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych apteka jest zobowiązana do przekazywania danych w komunikacie elektronicznym LEK, dotyczących między innymi statusu recepty.

W sytuacji zmiany statusu recepty z „realizacji zamykającej” na „realizację częściową” należy w czasie rzeczywistym wydać lek pacjentowi oraz wytworzyć Dokument Realizacji Recepty. Korekta danych przekazywanych do oddziału wojewódzkiego Funduszu winna nastąpić niezwłocznie po otwarciu okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy jest otwierany na podstawie wniosku, po pozytywnym rozpatrzeniu przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ.

Jednocześnie Fundusz wskazuje na obowiązki fachowego personelu aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w zakresie organizacji pracy apteki, w szczególności dołożenie staranności w momencie otaksowania recepty (wytworzenia Dokumentu Realizacji Recepty) sprawdzania i ewentualnej korekty statusu realizacji recepty w czasie retaksacji recept oraz przed wysłaniem danych komunikatem elektronicznym LEK.

Jak zaznacza Fundusz, powyższe działania mają istotny wpływ na proces prawidłowej realizacji recepty oraz przekazywania jednolitych danych do systemu P1 oraz oddziałów wojewódzkich NFZ.

Więcej: nfz-wroclaw.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH