NFZ: zarządzenie dot. umów na programy lekowe

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   27-09-2017, 09:44

NFZ: zarządzenie dot. umów na programy lekowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes NFZ wydał nowe zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe). Zmiany wynikają z konieczności doprecyzowania treści Karty rejestracji świadczeniobiorcy do udziału w programie lekowym.

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem do zarządzenia Nr 66/2016/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) wynikają z konieczności doprecyzowania treści Karty rejestracji świadczeniobiorcy do udziału w programie lekowym.

Wynikają także ze zwiększenia dostępności do terapii dla pacjentów leczonych w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową oraz dostosowania przepisów zarządzenia do aktualnego stanu prawnego, tj. do przepisów obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2017 r.

Zmieniony dotyczą też współczynnika korygującego – współczynnika ustalanego przez Prezesa Funduszu, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach.

Nowe brzmienie otrzymuje m.in. § 8a. 1. Nabycie leków niezbędnych do realizacji programów lekowych:

• Leczenie niskorosłych dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki;
• Leczenie niskorosłych dzieci z ciężkim pierwotnym niedoborem IGF1;
• Leczenie niskorosłych dzieci z przewlekłą niewydolnością nerek (PNN);
• Leczenie zespołu Prader – Willi;
• Leczenie niskorosłych dzieci z Zespołem Turnera (ZT);
• Leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA lub IUGR);
• Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

Z kolei dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową, wartość produktu rozliczeniowego z katalogu ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych dla świadczenia o kodzie 5.08.08.0000079 Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2) korygowana jest o współczynnik 1,68.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania, z mocą od dnia 1 września 2017 r., z wyjątkiem § 1 pkt 3, który wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Więcej: http://nfz.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH