Nie będzie ZUS, NFZ ani składki zdrowotnej

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   12-05-2017, 14:44

Nie będzie ZUS, NFZ ani składki zdrowotnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia już od stycznia przyszłego roku ma dojść do prawdziwej rewolucji w organizacji i systemie finansowania służby zdrowia - czytamy na stronie NIA.

Jak podaje Izba, prawdopodobnie całkowicie zniknie również danina, którą dziś płacimy pod postacią tzw. składki zdrowotnej.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, zasadniczą zmianą będzie całkowita likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Po jego likwidacji, całą odpowiedzialność za zarządzanie służbą zdrowia weźmie na siebie ministerstwo, co ma doprowadzić do zakończenia sporów kompetencyjnych pomiędzy resortem a NFZ.

W miejsce wojewódzkich oddziałów NFZ mają powstać Wojewódzkie Urzędy Zdrowia (WUZ), które będą niemal całkowicie podlegać Ministrowi Zdrowia - pisze NIA.

Według planów przedstawionych przez ministerstwo, wraz z likwidacją NFZ nastąpi również likwidacja składki zdrowotnej. Od 2018 roku służba zdrowia ma być finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Oznacza to, że środki te pochodzić będą z wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH