Nowy-stary prezes PTOHD: hematologia to trudna specjalizacja

Z URZĘDU

Autor: Śląski Uniwersytet Medyczny   07-05-2021, 14:33

Nowy-stary prezes PTOHD: hematologia to trudna specjalizacja Rekror SUM, prof. Tomasz Szczepański, ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, został wybrany po raz drugi prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Rektor SUM został ponownie wybrany prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Stało się to podczas, trwającego właśnie, X Jubileuszowego Zjazdu Towarzystwa, który ma wyznaczyć nowe cele i działania dla środowiska specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej.

Naukowe sesje są m.in. poświęcone niezwykle istotnym problemom terapeutycznym związanym z leczeniem nowotworów u dzieci.

Temat przewodni Zjazdu to „nowe terapie, nowe wyzwania”. Podczas wykładów podniesione zostały m.in. tematy związane z immunoterapią nowotworów, kompleksowym leczeniem skaz krwotocznych, czy terapii CAR -T w ostrej białaczce limfoblastycznej.

Hematologia to trudna specjalizacja

- Obecnie prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji – mówi prof. Szczepański.

Jak dodaje, niezwykle istotne jest polepszenie bazy wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce (remonty), zaś w województwie celem jest konsolidacja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu.

W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego.

- To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń oraz skupienia się tylko na niej – wyjaśnia nowy-stary prezes PTOHD prof. Tomasz Szczepański.

Rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci

Jak mówi, niezwykle ważnym elementem działania Towarzystwa, jest współpraca z organizacjami pacjenckimi , jak np. portalem onkorodzice.pl, współtworzonym przez Fundację „Iskierka”, by rodzice chorych dzieci zamiast z dr Google mogli, podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line, skorzystać z wiedzy lekarzy.

Samo Towarzystwa również ma swój portal, na którym zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące hematologii i onkologii dziecięcej oraz materiały edukacyjne.

Dodajmy, że rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH