OIA w Krakowie ws. odpłatności za lek zawierający Budesonidum

Z URZĘDU

Autor: OIA w Krakowie/rynekaptek.pl   21-04-2017, 10:02

OIA w Krakowie ws. odpłatności za lek zawierający Budesonidum Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie przypomina o wytycznych dotyczących realizacji recept na leki zawierające w swoim składzie substancję czynną Budesonidum.

OIA w Krakowie przypomina, że zgodnie z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia z 23 lutego 2017 w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych leki zawierające w swoim składzie substancję czynną Budesonidum takie jak np. Miflonide, Budesonid, Budiar, Pulmicort Turbuhaler, proszek do inhalacji, wydawane są z apteki za odpłatnością:

• „R” we wskazaniach: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli;

• 30% we wskazaniach off-label objęte refundacją: wirusowe zapalenie krtani u dzieci do 18 roku życia;

• oraz bezpłatnie dla seniorów 75+ tylko we wskazaniach objętych refundacją.

Natomiast jeżeli na recepcie nie ma zaznaczonej przez lekarza, odpłatności, wpisano ją w sposób błędny lub niezgodny z rozporządzeniem, a lek występuje w więcej niż jednej odpłatności, to zgodnie z § 16.1.1.h rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, osoba wydająca wydaje lek, za najwyższą odpłatnością dla tego leku, określoną w wykazie.

- Problem polega na tym, że osoba realizująca receptę nie może przypisać samodzielnie odpłatności 30%, ponieważ dotyczy to jedynie dzieci – zwraca uwagę Izba.

Jak wyjaśnia, w związku z powyższym lek można wydać z apteki za 30% odpłatnością tylko osobom do 18 roku życia, a innym pacjentom do 75 roku życia (pkt.1) za odpłatnością „R” tylko w przypadku zaznaczenia przez osobę wystawiającą receptę odpłatności „R” oraz bezpłatnie dla seniorów 75+ tylko we wskazaniach objętych refundacją. W pozostałych przypadkach za 100% odpłatnością.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH