Opozycjonista z przywilejami w aptece

Z URZĘDU

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   22-08-2017, 13:15

Opozycjonista z przywilejami w aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanym z powodów politycznych zyskały prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutyczny udzielanych w aptekach - przypomina NFZ.

Uprawnienia wynikają ze zmiany ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych w zakresie realizacji uprawnień wynikających z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jednym z najważniejszych postanowień nowelizacji jest przyznanie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutyczny udzielanych w aptekach (art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), a także prawa do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (art. 57 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Są to analogiczne prawa, jakie mają już inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni i kombatanci.

Uprawnienia przysługują osobom okazującym legitymację działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Legitymację wydaje na wniosek osoby zainteresowanej Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH