Pilne spotkanie ws. nowej lokalizacji EMA

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   28-04-2017, 14:04

Pilne spotkanie ws. nowej lokalizacji EMA Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku ze złożeniem przez Wielką Brytanię formalnego wniosku o wszczęcie procedury wystąpienia z UE, 27 kwietnia 2017 r. w siedzibie EMA zostało zwołane specjalne posiedzenie rady zarządzającej EMA oraz szefów krajowych agencji leków.

Na spotkaniu Polskę reprezentował prezes URPL, dr Grzegorz Cessak.

Z powodu złożenia przez Wielką Brytanię formalnego wniosku o wszczęcie procedury z art. 50 Traktatu umożliwiającego wyjście z Unii Europejskiej, EMA stanęła przed dwoma zadaniami:

• przeniesienia Agencji do nowej lokalizacji, zgodnie z decyzją Rady Europejskiej,

• zapewnienia funkcjonowania Agencji i sprawnego przebiegu procedur regulacyjnych leków, mimo pomniejszenia kadry eksperckiej o przedstawicieli Wielkiej Brytanii.

Jak czytamy na stronie URPL, z uwagi na „priorytetowy charakter zapewnienia niezachwianego dostępu do produktów rejestrowanych w procedurze centralnej i procedurach europejskich, na spotkaniu skupiono się na analizie danych pochodzących ze wszystkich komitetów, CMDh, CMDv i grup roboczych EMA ze szczególnym uwzględnieniem obecnego zaangażowania ekspertów brytyjskich”.

- Służy to określeniu ilościowego wymiaru działań i ich charakteru, które w najbliższych 24 miesiącach będą musiały zostać przejęte przez ekspertów państw członkowskich.

Podjęto też decyzję o przeprowadzeniu w maju br. ankiety wśród europejskich organów kompetentnych ds. produktów leczniczych mającej zidentyfikować potencjał poszczególnych agencji do przejęcia zadań dotąd prowadzonych przez Wielką Brytanię.

W sobotę 29 kwietnia br. zbierze się Rada Europejska (poświęcona przyjęciu wytycznych do negocjacji ws. Brexit), która podejmie decyzję na temat kryteriów, jakim ma odpowiadać nowa lokalizacja zdecentralizowanych agencji Komisji Europejskiej przenoszących się z Londynu.

Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na dzień 5 lipca, gdy przeanalizowane zostaną wyniki ankiety.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH