Po jakim czasie farmaceuta może zostać kierownikiem apteki?

Z URZĘDU

Autor: LOIA/rynekaptek.pl   26-05-2017, 09:47

Po jakim czasie farmaceuta może zostać kierownikiem apteki? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Rada Aptekarska wydała stanowisko ws. stosowania przez izby aptekarskie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w zakresie obliczania stażu pracy niezbędnego do wykonywania funkcji kierownika apteki.

W związku ze zgłaszanymi przez okręgowe izby aptekarskie wątpliwościami w zakresie obliczania 5-letniego lub 3-letniego stażu pracy niezbędnego do wykonywania funkcji kierownika apteki, w celu ujednolicenia sposobu stosowania przez izby aptekarskie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, Naczelna Rada Aptekarska rekomenduje postępowanie według poniższych zasad:

Zgodnie z art. 88 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne: „kierownikiem apteki może być farmaceuta, o którym mowa w ust.1, który ma co najmniej 5 – letni staż pracy w aptece lub 3- letni czas pracy w aptece, w przypadku gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.

Przewidziany w ww. przepisie 5-letni lub 3-letni czas pracy w aptece, odbywany jest w pełnym wymiarze czasu pracy, warunkujący możliwość pełnienia funkcji kierownika, ustalony został w celu zagwarantowania, że kierownik posiadać będzie niezbędną wiedzę o pracy w aptece oraz umiejętność wykonywania usług farmaceutycznych zastrzeżonych dla farmaceutów, a w konsekwencji zapewni prawidłowe kierowanie apteką.

NRA stoi na stanowisku, że do staży pracy, o którym mowa w art. 88 ust. 2 – Prawo farmaceutyczne, należy zaliczyć jedynie okres faktycznego świadczenia przez farmaceutę usług w aptece.

Mając na uwadze powyższe, do stażu pracy, nie zależy zaliczać okresów korzystania ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które obejmują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński, opiekuńczy, okresów urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę, okresów czasowej niezdolności do pracy, uprawnień związanych z rodzicielstwem wynikających z Kodeksu pracy, jak również urlopu wychowawczego oraz w każdym innym przypadku faktycznego nieświadczenia usług w aptece przez farmaceutę.

NRA pisze także, że na organach samorządu aptekarskiego ciąży obowiązek sprawowania pieczy nad tym, aby osoba pełniąca funkcję kierownika apteki posiadała niezbędną wiedzę o pracy w aptece oraz umiejętność wykonywania usług zastrzeżonych dla farmaceutów, a w konsekwencji zapewni prawidłowe kierowanie apteką.

Więcej: https://www.loia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH