
Pomorsko Kujawska OIA przypomina o zasadach dotyczących praktycznych aspektów realizacji recept i przywołuje pismo Ministerstwa Zdrowia z 11 lipca 2016 r., które stanowi wyjaśnienie do tego zagadnienia.
Jak wskazuje Izba, pismo skierowane przez ministerstwo do prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej – Rutkowskiej nie zawiera istotnych zmian interpretacyjnych w stosunku do dotychczasowej praktyki, z dwoma wyjątkami:
1. pkt. 2b i 2c Pisma: „zmiana interpretacji obejmuje sytuację, w której osoba uprawniona na recepcie wprawdzie określi jednoznacznie lek, jego dawkę i wielkość opakowania, ale którego nie ma w wykazie leków refundowanych lek”;
W takim przypadku lek wydawany jest za pełną odpłatnością mimo, że recepta spełnia wymogi recepty refundowanej.
2. pkt. 8 Pisma: „zmiana obejmuje wpisanie na recepcie dawkowania w niepoprawny sposób; należy wówczas przyjąć, że interpretacja dotyczy tych produktów leczniczych, w których dawka stosowania leku nie jest jasno określona np. maści, krople , proszki, roztwory”.
Ponadto, resort zwraca uwagę (pkt. 10), iż podstawą wydania produktu leczniczego na receptę z uprawnieniami IB jest jej aktualny status w Rejestrze Produktów Leczniczych, który publikowany jest na platformie cyfrowej „e-zdrowie P2”.
Ministerstwo w piśmie wyjaśnia także zasady wystawiania i realizacji recept na produkty złożone zawierające środki odurzające z grupy III-N (paracetamol + kodeina) oraz zasady wydawania leków osobom powyżej 75 roku życia.
Więcej: http://www.bydgoszcz.oia.org.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych