Pomorsko-Kujawska OIA o zasadach realizowania recept

Z URZĘDU

Autor: Pomorsko-Kujawska OIA/rynekaptek.pl   28-03-2017, 15:29

Pomorsko-Kujawska OIA o zasadach realizowania recept Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomorsko Kujawska OIA przypomina o zasadach dotyczących praktycznych aspektów realizacji recept i przywołuje pismo Ministerstwa Zdrowia z 11 lipca 2016 r., które stanowi wyjaśnienie do tego zagadnienia.

Jak wskazuje Izba, pismo skierowane przez ministerstwo do prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej – Rutkowskiej nie zawiera istotnych zmian interpretacyjnych w stosunku do dotychczasowej praktyki, z dwoma wyjątkami:

1. pkt. 2b i 2c Pisma: „zmiana interpretacji obejmuje sytuację, w której osoba uprawniona na recepcie wprawdzie określi jednoznacznie lek, jego dawkę i wielkość opakowania, ale którego nie ma w wykazie leków refundowanych lek”;

W takim przypadku lek wydawany jest za pełną odpłatnością mimo, że recepta spełnia wymogi recepty refundowanej.

2. pkt. 8 Pisma: „zmiana obejmuje wpisanie na recepcie dawkowania w niepoprawny sposób; należy wówczas przyjąć, że interpretacja dotyczy tych produktów leczniczych, w których dawka stosowania leku nie jest jasno określona np. maści, krople , proszki, roztwory”.

Ponadto, resort zwraca uwagę (pkt. 10), iż podstawą wydania produktu leczniczego na receptę z uprawnieniami IB jest jej aktualny status w Rejestrze Produktów Leczniczych, który publikowany jest na platformie cyfrowej „e-zdrowie P2”.

Ministerstwo w piśmie wyjaśnia także zasady wystawiania i realizacji recept na produkty złożone zawierające środki odurzające z grupy III-N (paracetamol + kodeina) oraz zasady wydawania leków osobom powyżej 75 roku życia.

Więcej: http://www.bydgoszcz.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH