Posłowie zgłaszają swoje wątpliwości co do obowiązku weryfikacji autentyczności leków

Z URZĘDU

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   25-11-2020, 12:03

Posłowie zgłaszają swoje wątpliwości co do obowiązku weryfikacji autentyczności leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Farmaceuci podnoszą, że system weryfikacji leków jest obciążeniem dla aptek i generuje szereg błędów w nieprzygotowanym do tego systemie informatycznym. Za największą trudność uważa się czasochłonność procesu, wadliwość systemu - czytamy w interpelacji.

Posłowie sformułowali kilka pytań:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia opracowało wytyczne odnośnie do procesu weryfikacji autentyczności leków przez apteki i czy zostało dokładnie określone, za jakie czynności lub za brak jakich czynności kierownikowi apteki grozi nałożenie kary pieniężnej?

2. Czy samo oświadczenia kierownika apteki potwierdzające dokonanie obowiązku weryfikacji autentyczności leków wystarczy, by nie została na niego nałożona kara pieniężna? Jaką treść powinno mieć takie oświadczenie?

3. Czy podmioty, które mogą nakładać karę pieniężną za uchybienie obowiązkowi weryfikacji autentyczności leków mają dostęp do serwerów Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków, by usprawnić proces sprawdzania, czy apteki wypełniają ten obowiązek? Jeżeli nie, to dlaczego?

4. Czy zgłaszane przez farmaceutów błędy, jakie pojawiały się w systemie PLMVS, zostały naprawione?

5. Ile kontroli zostało wszczętych od dnia wejścia w życie przepisów?

6.Czy od dnia wejścia w życie przedmiotowych przepisów zostały nałożone kary finansowe? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i wobec ilu podmiotów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH