Projekt ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   21-03-2017, 16:00

Projekt ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Lekarze będący w trakcie specjalizacji, będą mogli wystawiać zlecenia na wyroby w ramach świadczeń gwarantowanych.

Projektowane rozporządzenie wprowadza w stosunku do obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2013 roku, w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie następujące zmiany:

Przepisy §3 projektu rozporządzenia nadają uprawnienia do wystawiania zleceń lekarzom będącym w trakcie specjalizacji. Wprowadzenie powyższego, na celu ujednolicenie przepisów w zakresie świadczeń gwarantowanych.

Zgodnie z przepisami m.in. rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, lekarze będący w trakcie specjalizacji są uprawnieni, aby w pełni realizować świadczenia gwarantowane, w tym udzielać porad specjalistycznych, prowadzić badania diagnostyczne, wystawiać recepty na leki refundowane.

W związku z tym, brak nadania uprawnienia do wystawiania zleceń dla tej grupy lekarzy ograniczał im możliwości pracy w podmiotach wykazujących działalność leczniczą.

Powyższa zmiana przepisów uzyskała pozytywną opinię konsultantów krajowych i NFZ.

Natomiast w wykazie wyrobów medycznych, stanowiącym załącznik do procedowanego rozporządzenia, uwzględniono fizjoterapeutów, jako osoby uprawnione do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wymienione w tym załączniku.

Ujednolicono także przepisy poprzez uzupełnienie listy osób uprawnionych do wystawiania zlecenia na zaopatrzenie w niektóre wyroby medyczne o pielęgniarkę i położną.

Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH