Resort zdrowia o minimalnych kryteriach testów antygenowych

Z URZĘDU

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   15-12-2020, 10:03

Resort zdrowia o minimalnych kryteriach testów antygenowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wycena testu przygotowana przez AOTMiT finansowana jest przez NFZ w cenie 32,40 zł i zgodnie z analizą rynku jest to wycena w większości pokrywająca koszty zakupu testów na konkurencyjnym rynku - informuje MZ. Dotychczas kupiono 2 mln testów.

Testy antygenowe, które są używane przez świadczeniodawców udzielających świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, są rozliczane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w rodzajach świadczeń leczenie szpitalne i ratownictwo medyczne – wynika to z zarządzenia nr 187/2020/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 25.11.2020 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

Warunkiem sfinansowania testów antygenowych jest spełnianie minimalnych kryteriów w zakresie czułości – 90 proc. i swoistości – 97 proc., zgodnych z danymi walidacyjnymi deklarowanymi przez producenta w procesie rejestracji wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro. W pozostałych rodzajach świadczeń testy nie są finansowane przez NFZ, ale mogą być wykonywane w podmiotach leczniczych w środowisku laboratoryjnym, jak również pozalaboratoryjnym.

Wycena testu przygotowana przez AOTMiT finansowana jest przez NFZ w cenie 32,40 zł i zgodnie z analizą rynku jest to wycena w większości pokrywająca koszty zakupu testów na konkurencyjnym rynku. 

Ministerstwo Zdrowia aktualnie zakupiło 2 miliony testów. Jednocześnie, obecnie Polska uczestniczy we wspólnym zakupie testów antygenowych na poziomie unijnym. W przypadku chęci zakupu przez Ministerstwo Zdrowia lub jednostki współpracujące, odpowiednie zapytanie zostanie sformułowane przez podległe lub współpracujące podmioty – Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, Agencję Rezerw Materiałowych  lub Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH