Rzeszów: WIF przypomina o zasadach sporządzania leków w aptekach

Z URZĘDU

Autor: WIF Rzeszów/ rynekaptek.pl   25-09-2017, 10:10

Rzeszów: WIF przypomina o zasadach sporządzania leków w aptekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W aptece powinny być przechowywane dokumenty potwierdzające okresowe przeglądy i badania techniczne urządzeń umożliwiających sporządzanie leków recepturowych i aptecznych w recepturze - przypomina Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Rzeszowie.

Do zadania Inspekcji Farmaceutycznej należy w szczególności kontrolowanie aptek i innych jednostek prowadzących obrót detaliczny produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi oraz kontrolowanie jakości leków recepturowych i aptecznych sporządzonych w aptekach - informuje WIF.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wypełnia swój ustawowy obowiązek opisany w ustawie Pf zabezpieczenia interesu społecznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi przy stosowaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, znajdujących się w hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych i placówkach obrotu pozaaptecznego (art. 108 ust. 1 ustawy Pf) kontrolując m.in. warunki sporządzania leków recepturowych:

- skuteczność procesu sterylizacji suszarki lub sterylizatora aptecznego,
- sprawność działania loży z nawiewem laminarnym,
- ewidencję pracy lampy UV stosowanej w recepturze.

Zgodnie z § 7 pkt 1 i § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz. U. Nr 171, poz. 1395) apteka musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające sporządzanie leków w postaciach farmaceutycznych wykonywanych w aptece.

Jeżeli apteka sporządza leki w warunkach aseptycznych, to podstawowe jej wyposażenie stanowią loża z nawiewem laminarnym do przygotowywania leków w warunkach aseptycznych, umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu lub izbie recepturowej oraz sterylizator.

Więcej: http://www.rzeszow.wif.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH