SIA o zasadach przechowywania i transportu szczepionek

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   14-07-2017, 09:44

SIA o zasadach przechowywania i transportu szczepionek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionki powinny być wydawane pacjentom w torebkach termoizolacyjnych, a pacjenci powinni być informowani o zasadach ich przechowywania – przypomina Śląska Izba Aptekarska.

Wskazuje, że podstawa prawna określona jest w ustawie Prawo farmaceutyczne, zaś regulacje dotyczące przechowywania i transportu szczepionek znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Zgodnie z rozporządzeniem, osoba wydająca produkt leczniczy lub wyrób medyczny sprawdza jego termin ważności, kontroluje wizualnie, jeżeli jest to możliwe, czy produkt leczniczy lub wyrób medyczny nie wykazuje cech świadczących o jego niewłaściwej jakości oraz udziela, w razie potrzeby, osobie odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny informacji co do sposobu jego stosowania i przechowywania oraz innych dotyczących działania farmakologicznego i ewentualnych interakcji, w które może on wchodzić.

SIA zwraca uwagę w oparciu o instrukcję ze strony Ministerstwa Zdrowia, że szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego. Oznacza to, że wszystkie szczepionki są szczególnie wrażliwe na warunki przechowywania i transportu, głównie na zmiany temperatury. Od momentu wyprodukowania do momentu użycia szczepionka powinna być przechowywana w warunkach tzw. „zimnego łańcucha”, co oznacza temperaturę między +2 a +8 stopni.

Farmaceuta sprzedający szczepionkę powinien poinformować kupującego o szczególnych warunkach przechowywania i transportu szczepionek oraz jeśli to konieczne, wydać odpowiednie termoizolacyjne opakowanie transportowe.

Jeśli farmaceuta nie dopełnił obowiązku poinformowania pacjenta o sposobie przechowywania zakupionej szczepionki co może skutkować nieprawidłowym jej przechowywaniem, pacjent może zwrócić szczepionkę do apteki i żądać zwrotu pieniędzy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH