ŚIA odpowiada na wątpliwości farmaceutów

Z URZĘDU

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   05-03-2020, 11:06

ŚIA odpowiada na wątpliwości farmaceutów Pytania i odpowiedzi do Śląskiej Izby Aptekarskiej z lutego 2020 r. (Fot. Archiwum)

Śląska Izba Aptekarska podała do wglądu zbiór najczęstszych pytań kierowanych do ŚIA. Odpowiedzi udzielił dr n. farm. Piotr Brukiewicz, wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Na e-recepcie brak jest numeru telefonu lekarza. Podany jest natomiast numer do rejestracji. Czy brak możliwości bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę jest niezgodne z obowiązującymi przepisami?

PB: Brak numeru telefonu lekarza nie jest błędem, który uniemożliwia realizację recepty, ponieważ rozporządzenie ws. recept:

§ 10. 2. Recepta w postaci papierowej, na której wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, może zostać zrealizowana pod warunkiem dokonania następujących czynności:

3) w przypadku braku numeru telefonu, o którym mowa w art. 96a ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy – Prawo farmaceutyczne – osoba wydająca przyjmuje, że wystarczający jest numer telefonu zawarty w danych świadczeniodawcy.

Problem z realizacją e-recept na psychotropy. Zapis lekarza: Estazolam Espefa tabl. (2mg) 20 szt. 2 op. po 20 szt. DS:1x1

PB: Na e-recepcie taki zapis nie jest do końca poprawny, ponieważ jest niezgodny z rozporządzeniem w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, które mówi w w § 6 ust. 1, że:

„1. Na recepcie wystawianej na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową podaje się, oprócz danych określonych w przepisach art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 96a ust. 1d, 1e lub 8 tej ustawy – jeżeli mają zastosowanie, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty w postaci papierowej ilość tę podaje się słownie.”;

W tym przypadku nie jest tak do końca - brakuje w linii 2 op. po szt. określenia „a 2 mg”. Poprawny zapis powinien brzmieć 80 mg lub 40 tabl a 2 mg lub 2 op a 20 szt. a 2 mg itd.

E-recepty z grudnia, kiedy były ważne jeszcze rok. Czy np. jeśli mam kilka opakowań i używając kalkulatora e-recepty wychodzi, że zostało do wydania 24 tabl. a najmniejsze opakowanie ma 28 tabl., to mogę wydać opakowanie po 28 czy też obowiązuje zasada - ilość zbliżona, ale nie większa niż?

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH