SIA: praca specjalizacyjna farmaceutki nt. boreliozy

Z URZĘDU

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   14-09-2020, 14:03

SIA: praca specjalizacyjna farmaceutki nt. boreliozy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska opublikowała informację o upublicznieniu pracy specjalizacyjnej "Borelioza jako choroba przenoszona przez kleszcze w aspekcie praktyki klinicznej", której autorka jest farmaceutka, Agnieszka Fabiszewska.

Praca została napisana na potrzeby specjalizacji z farmacji klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W Polsce borelioza należy do najczęstszych i najbardziej rozpoznawalnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Pod względem statystycznym zachorowalność na tę chorobę z roku na rok wzrasta.

Związane jest to z ociepleniem klimatu, krótkimi i łagodnymi zimami, wilgotnym latem oraz aktywnie spędzanym wolnym czasem na łonie natury. Obecnie borelioza podlega obowiązkowemu zgłaszaniu i rejestracji do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Celem tej pracy jest przedstawienie boreliozy jako jednostki chorobowej w aspekcie: praktyki klinicznej, diagnostyki i leczenia zgodnego z rekomendacjami z 2015 r. Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz ukazanie profilaktyki tej choroby.

Więcej: https://katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH