SIA ws. błędów w raportowaniu zestawienia refundacyjnego

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   20-06-2017, 15:08

SIA ws. błędów w raportowaniu zestawienia refundacyjnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska informuje, że w związku z nowelizacją rozporządzenia ws. informacji gromadzonych przez apteki oraz przekazywanych NFZ pojawiają się błędy w raportowaniu 11 zestawienia refundacyjnego.

Poniższe informacje dotyczą głównie ŚOW NFZ. Opisują stan na 20 czerwca.

W przypadku błędu o kodzie: 60503036 (Typ problemu: błąd. Opis: Przekazano nieprawidłowy numer w miejscu wystawienia recepty) Izba informuje, że walidacja raportów aptecznych o nr 60503036 ma na celu zweryfikowanie, czy w miejscu numeru identyfikatora miejsca przechowywania dokumentacji medycznej, nie wykorzystano numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące pacjentom.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia apteka ma obowiązek przekazać w elemencie „miejsce-wystawienia-recepty”:

- dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielania świadczenia (§ 2 ust. 1 pkt 27 rozporządzenia), lub

- numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę (§ 2 ust. 1 pkt 28 rozporządzenia).

Natomiast w sytuacji przekazania numeru umowy zaczynającego się od 98 upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane (umowy wygasły z dniem 31 grudnia 2016 r.) system informatyczny NFZ zwraca na błąd z komunikatem: „Przekazano nieprawidłowy numer w miejscu wystawienia recepty”. W takim przypadku należy wykonać korektę tych pozycji tj. poprawić nr zaczynający się od 98 na nr PWZ - 2 razy należy przekazać wtedy nr PWZ. Izba zaznacza, że w sytuacji gdy na recepcie pro autore/pro familia jest nr zaczynający się od 98 i Regon – trzeba przekazywać Regon, a jeżeli nie ma regonu - PWZ.

W przypadku błędu o kodzie: 3002 (Typ problemu: błąd. Opis: BŁĄD: Błąd nieokreślony - zależny od danych) najprawdopodobniej jeden ze składników leku recepturowego nie ma wpisanego EAN-u. Problemem dotyczy najczęściej pudełek, butelek i nakrętek.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH