Sildenafil w dawce 50 mg bez recepty. Kolejna decyzja o zmianie kategorii

Z URZĘDU

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   02-03-2021, 15:03

Sildenafil w dawce 50 mg bez recepty. Kolejna decyzja o zmianie kategorii Kolejny następca viagdy na rynku dostępny bez recepty Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W tym roku prezes URPL wydał już drugą decyzję o zmianie kategorii dostępności sildenafilu w dawce 50 mg. Preparat jest już dostępny bez recepty.

10 lutego 2021 roku prezes URPL wydał decyzję nr UR/ZD/0275/21 dotyczącą produktu leczniczego Mensil Max (Sildenafilum), 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia, dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC, nr pozwolenia: 20519.

Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCOLEK S.A.

Decyzja prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem wydania decyzji, czyli 10 lutego 2021 roku.

Niedawno informowaliśmy o innym preparacie zawierającym 50 mg sildenafilu, który zaczął być dostępny w sprzedaży odręcznej. W styczniu br. prezes URPL wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Maxigra Max.

Mensil Max zawiera substancję czynną sildenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Sildenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę.

Na liście przeciwwskazań jest m.in. uczulenie na sildenafil, przyjmowanie leków zawierających azotany, środków uwalniających tlenek azotu czy leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia płucnego.

"Nie należy też przyjmować preparatu w przypadku stwierdzonych chorób serca lub wątroby" - czytamy w ulotce.

Po raz pierwszy sildenafil bez recepty trafił do polskich aptek w 2016 roku. Odbyła się wówczas dyskusja czy takie preparaty powinny być dostępne w sprzedaży odręcznej. Wtedy URPL dopuścił preparat zawierający 25 mg sildenafilu. Wyższe dawki można było kupić tylko z przepisu lekarza.

W 2020 roku po raz pierwszy Urząd zgodził się na sprzedaż leku OTC z 50 mg sildenafilu.

Jak przekonywał dr Jarosław Woroń, z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJ CM w Krakowie, jeśli będzie odpowiednio stosowany przez pacjenta, lek będzie bezpieczny.

- Nie powinny go zażywać osoby chore na zaburzenia naczyniowe - zastrzegał ekspert.

Pierwszą firmą, która zdecydowała się na tę zmianę kategorii dostępności był Adamed. Lek trafił do aptek w maju br. Dla bezpieczeństwa pacjentów, w każdym opakowaniu, a także w aptekach, było narzędzie diagnostyczne, pozwalające mężczyźnie określić, czy może on przyjmować preparat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH