Śląski Uniwersytet Medyczny będzie szkolił farmaceutów ze szczepień

Z URZĘDU

Autor: sum.edu.pl   22-03-2021, 12:14

Śląski Uniwersytet Medyczny będzie szkolił farmaceutów ze szczepień SUM deklaruje gotowość do przeprowadzania szkoleń farmaceutów do wykonywania szczepień Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Śląski Uniwersytet Medyczny deklaruje gotowość realizacji praktycznej części szkolenia farmaceutów do przeprowadzania szczepień. Ruszyła rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach rozpoczął rejestrację farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów na bezpłatne szkolenie praktyczne przygotowujące do przeprowadzania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Szkolenie jest realizowane we współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. 

Uczelnia rozpoczęła rejestrację za pośrednictwem aplikacji na stronie:

https://forms.sum.edu.pl/formularze/formularz-rejestracyjny-na-szkolenie

Szkolenia odbędą się w dwóch lokalizacjach (do wyboru) Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej (ul. Medyków 8b, 40-752 Katowice) oraz Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu (ul. Plac Dworcowy 3, 41-800 Zabrze).

Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń, stąd potencjalni uczestnicy powinni rejestrować się na ww. szkolenie bezpośrednio po uzyskaniu informacji.

Część praktyczna
Cały program szkolenia trwa w sumie nie mniej niż 10 godz. dydaktycznych. Składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Moduł praktyczny (prowadzony w centrach symulacji medycznej Uniwersytetów Medycznych oraz CMKP)
1. Część warsztatowa – minimum 90 min.
a. Rozpoznawanie pacjenta w stanie zagrożenia życia. Podstawowe metody monitorowania funkcji  życiowych w warunkach opieki ambulatoryjnej.
b. Udrażnianie dróg oddechowych. Wentylacja pacjenta w stanie zagrożenia życia.
c. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne, w tym z wykorzystaniem AED.
d. Metody pobierania i rozpuszczania różnego typu szczepionek oraz ich podanie pacjentowi.

2. Część symulacyjna – minimum 90 min.
Nauka wykonywania iniekcji domięśniowych na fantomach - 20 iniekcji.

3. Zaliczenie modułu praktycznego.

Uzyskanie pozytywnych wyników z obu części szkolenia jest podstawą do wystawienia przez CMKP dokumentu potwierdzającego ukończenia szkolenia.

Zespoły szczepienne
Farmaceuci, diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci, po ukończeniu kursu, będą mogli dołączyć do zespołów szczepiennych, które wykonują immunizacje przeciwko covid-19.

Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia, stanie się to możliwe już w kwietniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH