Światowy Dzień AIDS – resort przypomina o problemie

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   01-12-2017, 09:25

Światowy Dzień AIDS – resort przypomina o problemie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że dzięki zastosowaniu nowych leków zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą.

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych zdecydowano, że 1 grudnia każdego roku będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS.

Nieodłącznym elementem tych obchodów jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi. Przypomina ona, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny móc żyć i pracować w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Resort zdrowia podkreśla, że epidemia HIV to wciąż aktualny problem zdrowotny, dlatego warto działać na rzecz rozwiązania tego problemu także przez pozostałe dni w roku. Zachęca m.in. do wykonywania badań w kierunku HIV, a także braku uprzedzeń do osób zakażonych i chorych.

- HIV i AIDS – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek zakaźności, a co za tym idzie – spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych- tłumaczy MZ.

Jak dalej wskazuje, ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia pn.: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Program jest zgodny z zaleceniami i zobowiązaniami międzynarodowymi podjętymi na szczeblu globalnym i regionalnym.

- Przez te lata w Polsce udało się zorganizować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach jest wskazywany jako wzór - stwierdza.

Dodaje, iż dzięki zastosowaniu nowych leków zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. -  Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każdy, kto podejmuje takie ryzyko, może się zakazić.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH