Szkolenie online dla farmaceutów z zakresu pierwszej pomocy

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   16-10-2017, 15:28

Szkolenie online dla farmaceutów z zakresu pierwszej pomocy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska informuje o szkoleniu "Pierwsza pomoc w aptece", która pojawiła się na platformie edukacyjnej Akademii Dobrego Farmaceuty.

Jak czytamy na stronie Izby, aptekę często odwiedzają osoby chore, leczone przewlekle, w złym stanie ogólnym, który może się pogorszyć pod wpływem pogody, stresu, dłuższego oczekiwania w kolejce albo innego wysiłku fizycznego. W takich sytuacjach farmaceuta jest pierwszą osobą, która ma szansę podjąć skuteczną akcję ratunkową.

Dalej SIA wskazuje, że farmaceuta pracujący w aptece powinien być przygotowany do udzielenia pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Na pierwszym miejscu znajdują się choroby i urazy zagrażające życiu, tj. zawał serca, udar mózgu, zadławienie, zatrzymanie oddechu i akcji serca.

Pilnie należy udzielić pomocy w przypadku nagłej utraty przytomności, ataku epilepsji, ostrych objawów towarzyszących cukrzycy. W każdym miejscu, również w aptece i jej najbliższym sąsiedztwie, może dojść do wypadku, w którym ucierpią ludzie. Pomocy mogą potrzebować klienci apteki albo przypadkowe osoby.

"Człowiek, który przechodząc obok apteki niespodziewanie doświadcza silnego bólu w klatce piersiowej i problemów z oddychaniem, prawdopodobnie nie będzie próbował wzywać karetki, tylko poszuka pomocy w aptece" - pisze Izba.

Jak uzasadnia, powodzenie czynności ratunkowych zależy od szybkości działania, zdolności błyskawicznego podejmowania decyzji, znajomości aktualnych standardów wykonywania czynności ratunkowych. Zasady pierwszej pomocy można poznać podczas studiów. Zdobytą wiedzę i umiejętności trzeba jednak stale aktualizować i utrwalać, gdyż zmieniają się zalecenia dotyczące sposobu jej udzielania.

SIA informuje zatem, że praktyczne porady i instruktaż, jak zareagować w nagłych sytuacjach, jak pomóc pacjentom i zapewnić bezpieczeństwo w aptece, można znaleźć na portalu Akademia Dobrego Farmaceuty pod adresem: www.dobryfarmaceuta.pl.

Na portalu można również znaleźć artykuły dotyczące innych ważnych aspektów pracy farmaceutów.

Portal powstał z inicjatywy firmy Pfizer i dedykowany jest w wszystkim osobom związanym ze środowiskiem farmaceutycznym.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH