UE wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia szczepień

Z URZĘDU

Autor: ec.europa.eu/ rynekaptek.pl   20-01-2021, 13:32

UE wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

UE apeluje: do marca 2021 r. należy zaszczepić co najmniej 80 proc. osób w wieku powyżej 80 lat oraz 80 proc. pracowników służby zdrowia i opieki społecznej. Do lata 2021 roku państwa członkowskie powinny zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłej populacji - uważa.

Dwa dni przed posiedzeniem przywódców europejskich poświęconym skoordynowanej reakcji na kryzys związany z COVID-19 Komisja określiła szereg działań, które należy podjąć, aby zintensyfikować walkę z pandemią.

W przyjętym komunikacie wzywa państwa członkowskie do przyspieszenia szczepień w całej UE: do marca 2021 r. należy zaszczepić co najmniej 80 proc. osób w wieku powyżej 80 lat oraz 80 proc. pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w każdym państwie członkowskim.

Natomiast do lata 2021 r. państwa członkowskie powinny zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłej populacji.

Komisja wzywa również państwa członkowskie do dalszego utrzymywania bezpiecznej odległości i ograniczonych kontaktów społecznych, zwalczania dezinformacji, skoordynowanych ograniczeń podróżowania, zwiększenia testów oraz ustalania kontaktów zakaźnych i sekwencjonowania genomu.

"Komisja, państwa członkowskie i EMA będą współpracować z przedsiębiorstwami, aby w pełni wykorzystać potencjał UE w zakresie zwiększenia zdolności produkcji szczepionek" - padła zapowiedź.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH