UK: co z kartami EKUZ po brexicie?

Z URZĘDU

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   04-11-2020, 12:32

UK: co z kartami EKUZ po brexicie? Pierwsze karty będą wydawane od początku listopada 2020 r. i będą ważne od chwili odbioru (fot. NFZ)

Obecnie obowiązujące karty EKUZ utracą na terenie Wielkiej Brytanii swoją ważność 1 stycznia 2021 r. (niezależnie od daty ważności wpisanej na karcie). Od tego dnia nie będą one mogły być używane przez ubezpieczonych oraz akceptowane przez świadczeniodawców.

NFZ przypomina, że 31 grudnia 2020 r. (koniec okresu przejściowego na wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) zmienią się zasady wydawania dokumentów unijnych oraz wzór EKUZ dla osób ubezpieczonych w Wielkiej Brytanii. Do tego momentu będą obowiązywać dotychczasowe uprawniania, które wynikają z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Natomiast od 1 stycznia 2021 r. uprawnienia będą przysługiwać jedynie osobom, do których zastosowanie będzie miała umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Obecnie obowiązujące karty utracą swoją ważność 1 stycznia 2021 r. (niezależnie od daty ważności wpisanej na karcie). Od tego dnia nie będą one mogły być używane przez ubezpieczonych oraz akceptowane przez świadczeniodawców. Konieczne będzie posiadanie nowych kart: EKUZ dla osób uprawnionych i EKUZ dla studentów.

Każda osoba, do której zastosowanie będzie miała umowa o wystąpieniu i która będzie uprawniona do uzyskania EKUZ (tzw. grupa z prawami obywatelskimi), będzie mogła złożyć w Wielkiej Brytanii wniosek o nową EKUZ przed końcem okresu przejściowego.

Pierwsze karty będą wydawane od początku listopada 2020 r. i będą ważne od chwili odbioru.

Karta według nowego wzoru będzie wyłączną podstawą do udzielenia świadczeń od 1 stycznia 2021 r.

Studenci, którzy mają stałe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie i rozpoczęli przed 31 grudnia 2020 r. studia w Polsce, w dalszym ciągu będą mogli korzystać z leczenia na koszt Wielkiej Brytanii.

Nowa karta będzie wydawana studentom na czas określony – na okres trwania nauki.

Więcej: https://www.nfz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH