URPL: mykofenolan zwiększa ryzyko wystąpienia poronień

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   01-09-2017, 10:11

URPL: mykofenolan zwiększa ryzyko wystąpienia poronień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

URPL wydał komunikat w sprawie leku Mycophenolate mofetil Sandoz 500 mg, tabletki powlekane. Chodzi o nowe zalecenia dla kobiet i mężczyzn dotyczących zapobiegania ciąży.

Jak informuje Urząd, mykofenolan jest substancją o silnym działaniu teratogennym u ludzi, wykazującym w przypadku narażenia na niego w czasie ciąży zwiększone ryzyko wystąpienia samoistnych poronień i wad wrodzonych.

Do punktu 4.3 ChPL wprowadzono następujące nowe przeciwwskazania:

- preparatu nie należy stosować podczas ciąży, chyba że nie jest możliwy inny rodzaj terapii w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionego narządu;
- nie należy stosować u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji;
- w celu wykluczenia ryzyka niezamierzonego stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży, leczenia mykofenolanem mofetylu nie należy rozpoczynać u kobiet w wieku rozrodczym przed otrzymaniem ujemnego wyniku testu ciążowego.

Dodatkowo lekarz powinien upewnić się, że kobiety i mężczyźni przyjmujący mykofenolan zdają sobie sprawę z ryzyka szkodliwego wpływu na dziecko, z konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji oraz z konieczności natychmiastowej konsultacji z lekarzem, jeśli jest podejrzenie ciąży.

URPL zaznacza, że przed rozpoczęciem stosowania mykofenolanu mofetylu, pacjentki w wieku rozrodczym powinny wykonać test ciążowy, aby wykluczyć możliwość niezamierzonego narażenia płodu na mykofenolan.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH