URPL: zwiększona śmiertelność przy stosowaniu bendamustyny

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   31-07-2017, 15:08

URPL: zwiększona śmiertelność przy stosowaniu bendamustyny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

URPL opublikował komunikat dotyczący leków zawierających substancję czynną chlorowodorek bendamustyny. Zaobserwowano zwiększoną śmiertelność w ostatnich badaniach klinicznych tej substancji.

W ostatnio przeprowadzonych badaniach klinicznych obejmujących zastosowanie bendamustyny w niezatwierdzonych schematach w leczeniu skojarzonym lub poza zatwierdzonymi wskazaniami zaobserwowano zwiększoną śmiertelność pacjentów.

Najczęstszą przyczyną zgonów były zakażenia oportunistyczne, jednakże odnotowano też kilka śmiertelnych przypadków związanych z toksycznym działaniem na serce, układ nerwowy i oddechowy.

Z analizy danych zebranych po wprowadzeniu bendamustyny do obrotu wynika, że doszło do ciężkich i zakończonych zgonem zakażeń, w tym bakteryjnych jak sepsa, zapalenie płuc, oraz oportunistycznych, takich jak zapalenie płuc wywołane przez Pneumocitis jiroveci, a także zakażenia spowodowane przez wirusy ospy wietrznej i półpaśca oraz cytomegalii.

Odnotowano również przypadki nawrotu wirusowego zapalenia wątroby typu B, u pacjentów, którzy byli nosicielami tego wirusa.

Zwiększoną śmiertelność oraz niekorzystny stopień bezpieczeństwa zaobserwowano szczególnie w przypadku stosowania bendamustyny w skojarzeniu z rytuksymabem jako leczenie pierwszego rzutu chłoniaka nieziarniczego o powolnym przebiegu.

Wskazania do stosowania bendamustyny obejmują: przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaki nieziarnicze o powolnym przebiegu czy szpiczaka mnogiego.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH