
Firma Beckman Coulter wydała komunikat dot. interferencji biotyny w testach Total T3, Thyroglobulin, Free T4 oraz GI Monitor stosowanych z systemami oznaczeń immunologicznych Access.
Firma w sprawie bezpieczeństwa stosowania ww. produktu podaje, że na podstawie informacji zwrotnych od klientów oraz badań wewnętrznych stwierdzono, iż cztery wymienione w komunikacie oznaczenia są podatne na zakłócenia ze strony biotyny. Podczas badania zakłóceń wykryto zakłócenia w próbkach zawierających biotynę w stężeniu 100 ng/ml.
Jak wskazuje Beckman Coulter, takie stężenie biotyny jest większe niż maksymalne stężenie biotyny obserwowane w zdrowej populacji.
- Próbki od pacjentów poddawanych terapii biotyną i/lub otrzymujących suplementy biotyny mogą zawierać wysokie stężenia biotyny. Bardzo wysokie stężenie biotyny w badanych próbkach ma wpływ na cztery wymienione oznaczenia, wykorzystujące biotynę- streptawidynę – czytamy.
Wysokie stężenie biotyny w badanym materiale może powodować:
- fałszywie niskie wyniki oznaczeń Access GI Monitor i Thyroglobuliny,
- fałszywie wysokie wyniki oznaczeń Access Free T4 i Total T3.
Firma podkreśla, że badano również inne oznaczenia Access wykorzystujące biotynę - streptawidynę. Na oznaczenia te nie mają wpływu wysokie stężenia biotyny w badanym materiale.
Tłumaczy, że wyniki oznaczeń należy interpretować w powiązaniu z informacją kliniczną o pacjencie, objawami klinicznymi, wywiadem i danymi z pozostałych testów.
Więcej: http://urpl.gov.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych