Uwaga na te testy - mogą być zakłócenia ze strony biotyny

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   07-06-2017, 15:29

Uwaga na te testy - mogą być zakłócenia ze strony biotyny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Beckman Coulter wydała komunikat dot. interferencji biotyny w testach Total T3, Thyroglobulin, Free T4 oraz GI Monitor stosowanych z systemami oznaczeń immunologicznych Access.

Firma w sprawie bezpieczeństwa stosowania ww. produktu podaje, że na podstawie informacji zwrotnych od klientów oraz badań wewnętrznych stwierdzono, iż cztery wymienione w komunikacie oznaczenia są podatne na zakłócenia ze strony biotyny. Podczas badania zakłóceń wykryto zakłócenia w próbkach zawierających biotynę w stężeniu 100 ng/ml.

Jak wskazuje Beckman Coulter, takie stężenie biotyny jest większe niż maksymalne stężenie biotyny obserwowane w zdrowej populacji.

- Próbki od pacjentów poddawanych terapii biotyną i/lub otrzymujących suplementy biotyny mogą zawierać wysokie stężenia biotyny. Bardzo wysokie stężenie biotyny w badanych próbkach ma wpływ na cztery wymienione oznaczenia, wykorzystujące biotynę- streptawidynę – czytamy.

Wysokie stężenie biotyny w badanym materiale może powodować:

- fałszywie niskie wyniki oznaczeń Access GI Monitor i Thyroglobuliny,
- fałszywie wysokie wyniki oznaczeń Access Free T4 i Total T3.

Firma podkreśla, że badano również inne oznaczenia Access wykorzystujące biotynę - streptawidynę. Na oznaczenia te nie mają wpływu wysokie stężenia biotyny w badanym materiale.

Tłumaczy, że wyniki oznaczeń należy interpretować w powiązaniu z informacją kliniczną o pacjencie, objawami klinicznymi, wywiadem i danymi z pozostałych testów.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH