WIF przypomina, ile jest czasu na zrobienie leku recepturowego

Z URZĘDU

Autor: WIF Rzeszów/ rynekaptek.pl   14-11-2017, 12:05

WIF przypomina, ile jest czasu na zrobienie leku recepturowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z art. 86. ust. 1 apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2. W myśl art. 86. ust. 2 nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych - przypomina Podkarpacki WIF w komunikacie na stronie internetowej.

Te usługi, to m.in.: sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej "wydać natychmiast" - w ciągu 4 godzin oraz sporządzenie leków aptecznych.

Art. 87. ust. 2. ww. ustawy stanowi, że apteki ogólnodostępne przeznaczone są do, m.in.: zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły, o których mowa w art. 86 ust. 8.

W odniesieniu do wody oczyszczonej dopuszcza się używanie do receptury aptecznej wody otrzymanej w aptece, odpowiadającej wymaganiom ustalonym u aktualnie obowiązującej Farmakopei Polskiej Wydanie X oraz wody oczyszczonej Aqua purificata kupowanej w hurtowni farmaceutycznej w butelkach.

Zgodnie z treścią zawartą w Farmakopei Polskiej Wydanie X Tom II (str. 4034) jakość wody wytwarzanej w aptece powinna być poddawana kontroli, której częstotliwość zależna jest od objętości wody wytwarzanej przez destylator:
- do 25 litrów dziennie – nie rzadziej niż co 90 dni,
- od 25 litrów do 150 litrów dziennie – nie rzadziej niż co 30 dni,
- ponad 150 litrów dziennie – zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania.
Kontrolę jakości wody do bezpośredniego użycia należy również przeprowadzić po likwidacji każdej awarii urządzenia.

Woda oczyszczona w pojemnikach używana jako rozpuszczalnik do sporządzania leków niejałowych i jałowych spełnia następujące wymagania dodatkowe:
- spełnia wymagania badania jałowości,
- przechowywana jest w pojemnikach o pojemności nie większej niż 1000 ml, zapewniających utrzymywanie jałowości nie dłużej niż 16 godz. po otwarciu pojemnika.

Więcej: http://www.rzeszow.wif.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH