
Poświadczenie odpisu dokumentu z oryginałem podlega opłacie skarbowej. Dotyczy to również dokumentów, które wydaje Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. Za każdą pełną lub zaczętą stronę należy zapłacić 5 złotych.
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 935) na żądanie strony organ prowadzący postępowanie dokonuje poświadczenia zgodności odpisu dokumentu z oryginałem.
Zgodnie z art. 76a § 2b Kpa upoważniony pracownik organu poświadcza odpis dokumentu z oryginałem, jeżeli wraz z odpisem zostanie mu okazany oryginał dokumentu. Poświadczenie obejmuje podpis pracownika, datę i oznaczenie miejsca sporządzenia poświadczenia, a na żądanie strony, również godzinę sporządzenia poświadczenia. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia), należy stwierdzić to w poświadczeniu.
Jednocześnie Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny informuje, że poświadczenie odpisu dokumentu z oryginałem podlega opłacie skarbowej. Zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1827 z późn. zm.) – „Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia” poświadczenie zgodności duplikatu, odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej lub archiwum państwowe podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł od każdej pełnej lub zaczętej stronicy.
Wobec tego, jednocześnie z żądaniem poświadczenia, strona zobowiązana jest przedstawić pracownikowi dokonującemu poświadczenia dowód uiszczenia opłaty skarbowej obliczonej według wyżej wskazanej stawki.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych