
W czasie upałów w sposób szczególny trzeba zwracać uwagę na warunki przechowywania produktów leczniczych termolabilnych m.in. insuliny, szczepionki, część leków w sprayu, antybiotyków, pasków diagnostycznych.
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach przypomniał o zasadach przechowywania leków w okresie letnim w aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego.
Warunki w zakresie temperatury i wilgotności powinny odpowiadać warunkom określonym przez producentów lub zawartym w Farmakopei Polskiej.
Przypomina też o obowiązku dokładnej weryfikacji w momencie przyjmowania dostawy, warunków przechowywania oraz transportu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które są przedmiotem dostawy.
Ponadto przypominam o konieczności monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz rejestrowaniu odczytów na każdej zmianie roboczej.
W przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, kierownik placówki ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych termolabilnych.
W sposób szczególny należy zwracać uwagę na warunki przechowywania produktów leczniczych termolabilnych m.in. insuliny, szczepionki, część leków w sprayu, antybiotyków, pasków diagnostycznych – w czasie ich wydawania z apteki farmaceuci powinni informować pacjentów o właściwym przechowywaniu i transporcie oraz wydawać ww. produkty lecznicze w opakowaniach termoizolacyjnych.
Ważne jest również przekazanie pacjentowi informacji, gdy przyjmowany przez niego lek może powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne, aby mógł zabezpieczyć skórę przez ekspozycją na promienie słoneczne.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych