Wysokie temperatury wymagają uważności na warunki przechowywania leków

Z URZĘDU

Autor: KOIA   29-06-2021, 12:27

Wysokie temperatury wymagają uważności na warunki przechowywania leków Ważne jest również przekazanie pacjentowi informacji, gdy przyjmowany przez niego lek może powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W czasie upałów w sposób szczególny trzeba zwracać uwagę na warunki przechowywania produktów leczniczych termolabilnych m.in. insuliny, szczepionki, część leków w sprayu, antybiotyków, pasków diagnostycznych.

Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach przypomniał o zasadach przechowywania leków w okresie letnim w aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego.

Warunki w zakresie temperatury i wilgotności powinny odpowiadać warunkom określonym przez producentów lub zawartym w Farmakopei Polskiej.

Sprawdź dowieziony towar

Przypomina też o obowiązku dokładnej weryfikacji w momencie przyjmowania dostawy, warunków przechowywania oraz transportu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które są przedmiotem dostawy.

Ponadto przypominam o konieczności monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz rejestrowaniu odczytów na każdej zmianie roboczej.

Produkty termolabilne pod szczególną uwagą

W przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, kierownik placówki ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych termolabilnych.

W sposób szczególny należy zwracać uwagę na warunki przechowywania produktów leczniczych termolabilnych m.in. insuliny, szczepionki, część leków w sprayu, antybiotyków, pasków diagnostycznych – w czasie ich wydawania z apteki farmaceuci powinni informować pacjentów o właściwym przechowywaniu i transporcie oraz wydawać ww. produkty lecznicze w opakowaniach termoizolacyjnych.

Uwaga na leki fotouczulające

Ważne jest również przekazanie pacjentowi informacji, gdy przyjmowany przez niego lek może powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne, aby mógł zabezpieczyć skórę przez ekspozycją na promienie słoneczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH