Wytyczne ws. monitorowania pracy serca przy terapii Herceptyną

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   22-03-2017, 15:27

Wytyczne ws. monitorowania pracy serca przy terapii Herceptyną Zalecenia dot. monitorowania czynności serca podczas leczenia produktem leczniczym Herceptin

Roche wydała komunikat ws. zaleceń dotyczących monitorowania czynność serca podczas leczenia preparatem Herceptin (trastuzumab) w celu zmniejszenia częstości występowania oraz nasilenia zaburzeń funkcji lewej komory i zastoinowej niewydolności serca (CHF).

Jak wyjaśnia Roche, celem komunikatu jest podkreślenie znaczenia monitorowania czynności serca i algorytmu leczenia podczas terapii trastuzumabem, podanych w ChPL Herceptin (trastuzumab), zatwierdzonej w UE, by zapewnić odpowiednie postępowanie w przypadku wystąpienia dysfunkcji lewej komory serca i zastoinowej niewydolności serca (CHF).

Onkolodzy przepisujący trastuzumab powinni zwrócić uwagę na ocenę czynności serca, wykonywaną przed rozpoczęciem leczenia, która powinna być powtarzana w tracie leczenia ww. preparatem.

Należy przestrzegać zasad przerwania leczenia podanych w punkcie 4.2 Dawkowanie i sposób podawania w ChPL leku Herceptin, uwzględniając przypadki, gdy frakcja wyrzutowa lewej komory spada o >10 punków procentowych względem wartości wyjściowych oraz do wartości poniżej 50 proc., wówczas leczenie trastuzumabem należy wstrzymać i dokonać ponownej oceny LVEF w ciągu trzech tygodni.

Roche podkreśla również, że nie należy stosować trastuzumabu w skojarzeniu z antracyklinami w raku piersi z przerzutami oraz w leczeniu adjuwantowym raka piersi.

Po zakończeniu leczenia ww. lekiem należy kontynuować monitorowanie czynności serca co 6 miesięcy, aż do upływu 24 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki.

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności serca podczas terapii trastuzumabem, należy wdrożyć leczenie preparatami stosowanymi standardowo w CHF.

Roche zaznacza, że mimo iż nie stwierdza się nowego ryzyka kardiologicznego dot. bezpieczeństwa stosowania ww. leku, to wyniki badań ankietowanych wykazały, że przestrzeganie konieczności monitorowania czynności serca wymaga poprawy, by zmniejszyć częstość występowania oraz nasilenie zaburzeń lewej komory serca i CHF u pacjentów leczonych trastuzumabem.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH