
GIS postuluje wprowadzenie specjalnej opłaty w wysokości 1000 zł za zgłoszenie suplementu diety. Propozycja została zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Opłaty w UE za powiadomienia to nic nowego.
Obecnie powiadomienie o wprowadzeniu nowego produktu jest bezpłatne. Dlatego, jak pisze DGP, producenci zalewają GIS wnioskami. Tylko w ub.r. zarejestrowano w Polsce 7,4 tys. nowych suplementów.
Twórcy ustawy liczą, że nowa opłata powstrzyma przed składaniem wniosków na wyrost. A nawet jeśli ich liczba nie zmieni się, to GIS będzie miał pieniądze, aby wzmocnić kadry i prowadzić rzeczywisty nadzór.
- W obliczu ogromnego nakładu pracy ponoszonego przez pracowników Urzędu, również względem powiadomień, ukróci niepoważne podejście niektórych przedsiębiorców co do jakości składanych wniosków. Tym bardziej, że opłaty za zgłoszenie produktu są pobierane w innych krajach członkowskich, które wprowadziły system notyfikacyjny - uzasadnia GIS.
Przykładowe wysokości pobieranych opłat (w euro):
Belgia - 200
Cypr - 50
Finlandia - 85
Grecja - 300
Włochy - 160,20
Łotwa - 99,60
Słowacja - 50
Hiszpania - 908,73.
Ponadto w niektórych państwach opłaty są różnicowane przy informowaniu Urzędów o wprowadzanych zmianach w składzie lub oznakowaniu suplementu diety.
Projekt zawiera również propozycje poważnych zmian, m.in. w sposobie oznaczania suplementów. Najbardziej uciążliwy może być obowiązek umieszczania na opakowaniu ostrzeżenia dla konsumenta zajmującego aż 20 proc. powierzchni. Powstanie też ministerialna lista dozwolonych składników.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych