1000 zł za powiadomienie o suplemencie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, LJ/rynekaptek.pl   06-10-2017, 10:43

1000 zł za powiadomienie o suplemencie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

GIS postuluje wprowadzenie specjalnej opłaty w wysokości 1000 zł za zgłoszenie suplementu diety. Propozycja została zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Opłaty w UE za powiadomienia to nic nowego.

Obecnie powiadomienie o wprowadzeniu nowego produktu jest bezpłatne. Dlatego, jak pisze DGP, producenci zalewają GIS wnioskami. Tylko w ub.r. zarejestrowano w Polsce 7,4 tys. nowych suplementów.

Twórcy ustawy liczą, że nowa opłata powstrzyma przed składaniem wniosków na wyrost. A nawet jeśli ich liczba nie zmieni się, to GIS będzie miał pieniądze, aby wzmocnić kadry i prowadzić rzeczywisty nadzór.

- W obliczu ogromnego nakładu pracy ponoszonego przez pracowników Urzędu, również względem powiadomień, ukróci niepoważne podejście niektórych przedsiębiorców co do jakości składanych wniosków. Tym bardziej, że opłaty za zgłoszenie produktu są pobierane w innych krajach członkowskich, które wprowadziły system notyfikacyjny - uzasadnia GIS.

Przykładowe wysokości pobieranych opłat (w euro):
Belgia - 200
Cypr - 50
Finlandia - 85
Grecja - 300
Włochy - 160,20
Łotwa - 99,60
Słowacja - 50
Hiszpania - 908,73.

Ponadto w niektórych państwach opłaty są różnicowane przy informowaniu Urzędów o wprowadzanych zmianach w składzie lub oznakowaniu suplementu diety.

Projekt zawiera również propozycje poważnych zmian, m.in. w sposobie oznaczania suplementów. Najbardziej uciążliwy może być obowiązek umieszczania na opakowaniu ostrzeżenia dla konsumenta zajmującego aż 20 proc. powierzchni. Powstanie też ministerialna lista dozwolonych składników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH