18 grudnia ruszył drugi etap naboru placówek szczepiących

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-12-2020, 09:02

18 grudnia ruszył drugi etap naboru placówek szczepiących Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Drugi etap naboru podmiotów leczniczych szczepiących przeciw COVID-19 ruszył 18 grudnia rano, by do końca tego roku zabezpieczyć punkt szczepień dla każdej gminy. Nabór potrwa cztery dni i – w przeciwieństwie do pierwszego etapu – ma mieć charakter lokalny.

W czasie konferencji prasowej we wtorek p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreślił, że w przeciwieństwie do pierwszego naboru placówek, który trwał między 4 a 11 grudnia, drugi nie będzie odbywał się centralnie, tylko lokalnie, czyli w oddziałach wojewódzkich NFZ. Dotyczy to gmin, które nie mają jeszcze zapewnionego punktu szczepień.

Zainteresowani przedstawiciele placówek mogą otrzymać informacje telefonicznie w oddziale lub zgłosić się osobiście do sali obsługi klienta.

Formularze zgłoszeniowe przyjmowane są w oddziałach NFZ do 22 grudnia, a ocena wniosków zakończy się do 24 grudnia.

Konsultanci dyżurują w najbliższy piątek, poniedziałek i wtorek w godzinach 8.00-18.00, a w sobotę w godzinach 8.00-15.00.

Z I etapu rejestracji punktów szczepień wynika, że w 80 proc. gmin dostępne będą punkty medyczne, które będą wykonywały szczepienia przeciwko COVID-19. Oznacza to, że prawie 93 proc. Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu swojego domu. W większości przypadków będą one znajdować się w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienia mają być darmowe, dostępne dla każdego, nawet dla osób, które przeszyły COVID-19. Przed szczepieniem populacyjnym w pierwszej kolejności szczepione będą osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie tylko personel medyczny, ale także pomocniczy i administracyjny, a także pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

Za każde szczepienie placówka otrzyma z NFZ od 61,24 zł do 95,70 zł w zależności m.in. od miejsca wykonania szczepienia (punkt szczepień, dojazd do pacjenta), zaangażowania transportu medycznego. Środki na szczepienia pochodzić będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Szacowany koszt zakupu szczepionek dla Polski dla zakontraktowanych 62,1 mln dawek to około 2,4 mld zł.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH