19 Finał WOŚP: dla dzieci z chorobami nerek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   09-01-2011, 16:09

19 Finał WOŚP: dla dzieci z chorobami nerek

W niedzielę (9 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz dziewiętnasty zbiera pieniądze dla najmłodszych pacjentów. W tym roku przede wszystkim na sprzęt do diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami nerek i układ moczowego.

Na kolejne dziecięce oddziały szpitalne trafi nowoczesny sprzęt za kilkadziesiąt milionów złotych. W niedzielę do godz. 23.00 zebrano ponad 27 mln zł.

Gdy pusto w portfelu
Problem w tym, że WOŚP w zakupach sprzętu ratującego życie dzieci wyręcza organy założycielskie szpitali: oddziały neonatologiczne w 80 proc. wyposażyła właśnie Orkiestra.

– To nie jest normalna sytuacja. Zakupu sprzętu powinien dokonywać organ założycielski szpitala. Paradoksalnie, najgorsza sytuacja (jeżeli chodzi o neonatologię) jest na oddziałach o najwyższym, III stopniu referencyjności, gdzie trafiają najtrudniejsze przypadki – mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Problemów związanych z jego brakiem nie rozwiązała nawet WOŚP, choć bez pomocy Orkiestry sytuacja oddziałów neonatologicznych byłaby znacznie gorsza. Prof. Helwich uważa, że mogłaby ona ulec poprawie dzięki ścisłej współpracy pomiędzy resortem zdrowia, konsultantami i Orkiestrą.

– Brakuje spójności działań przy rozdziale sprzętu. WOŚP korzysta z opinii swoich doradców. Oczywiście ma do tego prawo: zebrała pieniądze. Jednak gdyby kwestia podziału sprzętu pomiędzy placówki była rozważana przy udziale konsultantów i resortu zdrowia, wzrosłaby prawdopodobnie szansa na większą efektywność działań fundacji – zaznacza prof. Helwich.

Warto rozmawiać
Choć WOŚP organizuje oddziałom dziecięcym potężne wsparcie sprzętowe, w ostatnich latach Ministerstwo Zdrowia nie podejmowało ścisłej współpracy z Orkiestrą.

– WOŚP decyduje o podziale sprzętu w bezpośredniej współpracy ze szpitalami. Obecnie planujemy jednak realizację wspólnego projektu. Na razie nie mogę zdradzić szczegółów. Podczas niedzielnego finału ogłosimy na czym będzie polegała współpraca – mówi nam Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH