2,7 tys. zł - tyle średnio otrzymał lekarz od firm

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   10-07-2017, 08:42

2,7 tys. zł - tyle średnio otrzymał lekarz od firm Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod koniec czerwca koncerny farmaceutyczne opublikowały dane dotyczące sponsorowania lekarzy. Na specjalne listy trafiają tylko ci, którzy wyrazili na to zgodę. Średnio dostali po 2,7 tys. zł na udział w konferencjach, wykładach i za publikacje - informuje rp.pl.

Prawie 80 proc. lekarzy nie zgodziło się na ujawnianie swoich danych.

W zeszłym roku lekarze dostali od koncernów farmaceutycznych świadczenia finansowe o wartości łącznie 124 mln złotych. Koncerny sponsorowały im głównie wyjazdy na konferencje naukowe, służące pogłębianiu wiedzy. To 80 proc. wydatków. Pozostałe to m.in. wynagrodzenia na publikacje naukowe zamawiane przez firmy.

Lekarze, którzy nie mieli problemu z transparentnością, w świadomości wielu osób dorabiają się łatki "sprzedajnych". Również w swoim środowisku uważani są za dziwnych. Wbrew pozorom w sponsorowanych wyjazdach naukowych nie ma nic złego, tego typu konferencje służą pogłębianiu wiedzy i dzieleniu się doświadczeniem. Nierzadko udział w nich jest bardzo drogi, dlatego też niewielu lekarzy może sobie pozwolić na wykupienie uczestnictwa czy biletów lotniczych.

– Młodzi lekarze nie mają problemu z taką transparentnością. Zaś starsi nie do końca rozumieją dlaczego mają upubliczniać część swych zarobków i pewną sferę swej prywatności. Obawiają się, że staną się przez to obiektem krytyki np. ze strony pacjentów – mówi Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Więcej www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH