300 mln euro dla farmacji z KPO. Czy będzie więcej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm   24-05-2021, 21:02

300 mln euro dla farmacji z KPO. Czy będzie więcej? Będzie więcej pieniędzy na rozwój sektora farmaceutycznego? Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Przedstawiciele krajowych producentów zwracają uwagę na ograniczone środki zaplanowane w KPO na rozwój potencjału sektora leków i wyrobów medycznych - przypomina poseł.

Poseł Marek Hok wystosował do ministra zdrowia petycję w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Przypomniał ministrowi, że sytuacja z ostatnich kilkunastu miesięcy pokazała dobitnie, że krajowy sektor farmaceutyczny potrzebuje szczególnego traktowania i stworzenia stabilnych warunków rozwoju długoterminowego.

"Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków musi uwzględniać dwa aspekty: niezakłócony dostęp do leków generycznych, odtwórczych i stałe poszerzanie tego katalogu o leki nowoczesne" - napisał.

Ograniczone środki zaplanowane w KPO na rozwój sektora leków

Zapisy w Komponencie D: „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” zawarte w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) powinny zapewnić przemysłowi farmaceutycznemu w Polsce poczucie stabilizacji i możliwość rozwoju.

Tymczasem przedstawiciele krajowych producentów zwracają uwagę na ograniczone środki zaplanowane w KPO na rozwój potencjału sektora leków i wyrobów medycznych – inwestycje związane z produkcją w Polsce API (Komponent D.3.2.1) – oraz na zmianę ich dostępności z grantów na formę pożyczki udzielanej przedsiębiorcom, tak jak zapisano w ostatecznej wersji.

Zapytał więc ministra czy planowane jest zwiększenie kwoty 300 mln euro przeznaczonej na rozwój krajowego sektora farmaceutycznego, zapisanej w dokumencie KPO.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, czy planowana jest zmiana formy wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, inwestorów sektora farmaceutycznego, z pożyczek na granty w ramach funduszy KPO?

137 leków refundowanych nie ma odpowiedników

Jak przypomniał poseł, "krajowi producenci dostarczają pacjentom 48 proc. refundowanych dziennych terapii kosztem tylko 28 proc. środków wydawanych przez NFZ na refundację leków w aptekach. Na listach refundacyjnych jest 1444 preparatów krajowych producentów, a 137 z nich nie ma w ogóle odpowiedników. Gwarantując ciągłość ich dostaw, krajowi producenci zapewniają bezpieczeństwo lekowe i dostęp do leków refundowanych".

Zgodnie z ustawą refundacyjną większość decyzji refundacyjnych wygasa 31 grudnia 2021 r. i wymaga przeprowadzenia kolejnych negocjacji cenowych. Prowadzenie takich rozmów z przedstawicielami ministra zdrowia w obecnej sytuacji związanej z przerwami lub brakiem dostaw substancji wykorzystywanych w produkcji leków, rosnącymi cenami, jest praktycznie niemożliwe z ekonomicznych powodów.

Stąd postulat o przełożenie negocjacji przynajmniej o 12 miesięcy.

Leki biologiczne w aptekach

Poseł postulował też o zwiększenie dostępności do leków biologicznych w aptekach.

"Leki biologiczne stanowią istotny postęp w terapii wielu chorób i należy zwiększyć dostępność tych leków dla pacjentów. Po zakończeniu okresów patentowych możliwe jest wprowadzenie kolejnych odpowiedników, co pozwala na bardzo znaczące obniżki cen" - napisał poseł.

Oczekiwanym efektem powinno być rozszerzenie wskazań dla takiej grupy leków biologicznych, zwiększenie dostępności dzięki wprowadzeniu leków do sprzedaży w aptekach, a nie tylko w ramach szpitalnych programów lekowych, oraz do objęcia terapiami kolejnych grup pacjentów w ramach tych samych środków finansowych.

Niedawno wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, podczas debaty sejmowej poinformował, że resort będzie analizowali leczenie biologiczne również w ramach systemu aptecznego.

- Ale oczywiście te ceny muszą być odpowiednio niskie, maksymalnie ok. 400 zł, żeby pacjent płacił nie więcej niż 100 zł za miesięczną terapię leczenia biologicznego. Firmy o tym wiedzą - dodał minister odpowiedzialny za politykę lekową resortu zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH