593 szpitale w sieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   29-06-2017, 09:47

593 szpitale w sieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kryteria kwalifikacji do Podstawowego Systemu Zabezpieczenia (czyli sieci szpitali) spełniało 565 placówek. Dyrektorzy oddziałów NFZ mieli jednak możliwość dołączenia do sieci strategicznych dla danego regionu placówek. W ten sposób, sieć poszerzyła się o kolejnych 28 szpitali.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonuje, że ustawa o sieci szpitali nie faworyzuje placówek państwowych nad prywatnymi. - Nigdzie w ustawie nie ma mowy o strukturze własnościowej szpitali. Faktem jest jednak, że wśród tych szpitali, które spełniają kryteria wejścia do sieci liczba szpitali publicznych jest bardzo duża - przyznał minister zdrowia.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Gryza dodał, że w sieci szpitali znalazło się sporo ważnych strategicznych lecznic prywatnych. Wśród nich wiceminister wymienił m.in. w województwie podkarpackim i śląskim - Polsko Amerykańskie Kliniki Serca AHP, w małopolskim - Szpital św. Rafała, w mazowieckim - Radomskie Centrum Onkologiczne, w łódzkim - Nu-Med Grupa Sp. z o.o oraz Centrum Dializa (prowadzi szpital powiatowy w Łasku - red.), a w dolnośląskim - Medinet sp. z o.o. (wysokospecjalistyczny szpital kardiologiczny - red.)

Konstanty Radziwiłł podkreślił po raz kolejny, że ustawa tworząca sieć szpitali to nie rewolucja, ale korekta systemu opieki zdrowotnej, w jego ocenie jednak bardzo poważna. Wprowadza ona - tłumaczył - nowe rozwiązania, które mają na celu usprawnienie organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawę dostępu pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.

Jak zaznaczył, w systemie ochrony zdrowia jest duży obszar, który nie zostanie zmieniony, ponieważ jego sieć nie dotyczy.

- To wszystko co jest poza siecią szpitali, na razie będzie działać na tych samych zasadach, jak dotychczas. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie chcemy w tym obszarze wprowadzić zmian - podkreślił Radziwiłł.

- Obszarem, który budzi wielkie niezadowolenie wśród potencjalnych pacjentów są szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Dlatego też, sieć szpitali wprowadza dla placówek, które do niej wejdą obowiązek posiadania SOR-ów - mówił minister Radziwiłł, tłumacząc powody wprowadzenia takiego zasadniczego kryterium przy wyborze szpitali do sieci.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH