
Kryteria kwalifikacji do Podstawowego Systemu Zabezpieczenia (czyli sieci szpitali) spełniało 565 placówek. Dyrektorzy oddziałów NFZ mieli jednak możliwość dołączenia do sieci strategicznych dla danego regionu placówek. W ten sposób, sieć poszerzyła się o kolejnych 28 szpitali.
Podkreślił też, że obok tych oddziałów funkcjonować będzie nocna i świąteczna opieka lekarska, która ma za zadanie rozładować nadmierne obciążenie SOR-ów.
Wiceminister Piotr Gryza zwrócił z kolei uwagę na potrójny sposób finansowania świadczeń szpitalnych. Pierwszy to trzon, który stanowi sieć szpitali finansowaną na podstawie ryczałtu. Na ten cel trafi ok. 93 proc. z 33 mld zł przeznaczonych na lecznictwo szpitalne.
Kolejny, to podlegający konkursowaniu obszar dotyczący szpitali pozostających w sieci. Chodzi tu przede wszystkim o szpitale z pierwszego poziomu, które dotychczas inwestowały środki finansowe w rozwój oddziałów specjalistycznych np. urologicznych czy laryngologicznych.
- Te szpitale będą mogły dokontraktować te świadczenia, które nie są wymagane w szpitalach z pierwszego poziomu, a które będzie można wykonywać np. na oddziałach chorób wewnętrznych – wyjaśnił Piotr Gryza.
Dodał też, że ostatni obszar finansowania to procedura konkursowa dla szpitali, które do sieci się nie dostały. Na ten cel zostanie przeznaczonych ok. 7 proc. środków przeznaczanych przez NFZ na lecznictwo szpitalne.
Konstanty Radziwiłł poinformował również, że ilość środków do dyspozycji szpitali zwiększa się.
- W tej chwili wiadomo już, że można skorygować plan finansowy NFZ w tym roku. To efekt większych wpływów ze składki zdrowotnej oraz wpływów z rezerwy ogólnej Funduszu - podał minister.
Z kolei p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zapewnił, że te dodatkowe środki, które zostaną uruchomione na leczenie szpitalne w drugim półroczu wyniosą ok. 2 miliardów 400 milionów złotych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych