6% PKB na zdrowie? Póki co nastąpił wzrost finansowania obrony narodowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   26-07-2017, 08:26

6% PKB na zdrowie? Póki co nastąpił wzrost finansowania obrony narodowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedynym obszarem, w którym nastąpił wzrost finansowania jest obrona narodowa. Co z obiecanymi przez ministra zdrowia 6 procentami nakładów PKB na zdrowie? Według planów MZ finansowanie ma wzrastać stopniowo począwszy od 2018 r. i w przyszłym roku ma ”nie być niższe niż 4,74% PKB” (obecny poziom to ok. 4,5 proc. PKB).

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego, twierdzi, że ministrowi zdrowia nie udało się przekonać ministra finansów do zwiększenia wydatków. Zwraca przy tym uwagę, że w praktyce oznacza to regres, bo koszty funkcjonowania opieki zdrowotnej rosną. Dodaje, że jedynym obszarem, w którym nastąpi wzrost finansowania jest obrona narodowa.

Jak zauważa, nigdy nie mieliśmy potwierdzenia finansowych deklaracji ministra zdrowia przez jakiegoś kluczowego polityka PiS, a w szczególności ze strony ministra rozwoju i finansów, który odpowiada za ustawę budżetową i wydatki państwa. - Okazuje się były to tylko projekcje ministra zdrowia - ocenia.

6 proc. PKB i nie ma upiornych kolejek
W jego opinii 6-procentowy poziom finansowania byłby odczuwalny przez pacjentów i doprowadziłby do zdecydowanej poprawy sytuacji. - Gdybyśmy doszli do takiego poziomu, to w systemie byłoby o jedną czwartą więcej środków, czyli o blisko 15 mld zł. Byłoby to zauważalne przez społeczeństwo, kolejki natychmiast by się skróciły - przekonuje ekspert.

Oczywiście pod pewnymi warunkami - zastrzega. Gryglewicz wskazuje m.in. na konieczność zapewnienia dopływu kadry medycznej. O jej braku świadczą wydłużające się kolejki także w prywatnych przychodniach. - Skoro nawet w ramach abonamentu wydłuża się czas oczekiwania na wizyty u specjalistów, to znaczy, że sytuacja staje się krytyczna, a problem jest natury strukturalnej - wskazuje.

- Ministerstwo Zdrowia ma tego świadomość. Za jakiś czas dojdzie do tego, że w każdym województwie będzie uniwersytet medyczny. Także szkoły niepubliczne otwierają wydziały lekarskie. Jednak na efekt w postaci przyrostu kadry lekarskiej będziemy musieli czekać wiele lat - zaznacza.

Żeby większe finansowanie spowodowało realną poprawę, trzeba też zmienić priorytety finansowania. - Obszarem newralgicznym jest dostępność do porad specjalistycznych, pokazują to wszystkie badania - przekonuje Jerzy Gryglewicz i zauważa, że na brak dostępności do szpitali czy lekarzy rodzinnych nie narzeka się, krytycznie ocenia się natomiast dostęp do porad specjalistów. - Tymczasem od lat wydatki na porady specjalistyczne są zbyt małe. To błąd. Ich słabe finansowanie powoduje, że pacjenci częściej muszą korzystać z SOR czy ze szpitali.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH