6% PKB na zdrowie? Póki co nastąpił wzrost finansowania obrony narodowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   26-07-2017, 08:26

6% PKB na zdrowie? Póki co nastąpił wzrost finansowania obrony narodowej Pacjenci gotowi są ponosić większe obciążenia w postaci wyższej składki zdrowotnej

Jedynym obszarem, w którym nastąpił wzrost finansowania jest obrona narodowa. Co z obiecanymi przez ministra zdrowia 6 procentami nakładów PKB na zdrowie? Według planów MZ finansowanie ma wzrastać stopniowo począwszy od 2018 r. i w przyszłym roku ma ”nie być niższe niż 4,74% PKB” (obecny poziom to ok. 4,5 proc. PKB).

Dlaczego zatem minister zdrowia nie szturmuje Ministerstwa Finansów ze swoimi propozycjami? Przecież w projekcie ustawy o narodowej służbie zdrowia zapisano, że środki na ochronę zdrowia w latach 2018 - 2024 nie mogą być niższe niż: 4,74% PKB z roku poprzedniego w 2018 r.; 4,92% PKB z roku poprzedniego w 2019 r.; 5,10% PKB z roku poprzedniego w 2020 r.; 5,28% PKB z roku poprzedniego w 2021 r.; 5,46% PKB z roku poprzedniego w 2022 r.; 5,64% PKB z roku poprzedniego w 2023 r.; 5,82% PKB z roku poprzedniego w 2024 r.

Szturmu nie będzie?
Niektórzy podejrzewają, że coś szwankuje na linii MZ - MF. Ostatnio na relacje między resortami uskarżał się Tomasz Dybek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie obywatelskiego projektu o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Mówił, że Ministerstwo Finansów jest załamane Ministerstwem Zdrowia, bo nie mają danych, na jakiej podstawie powstał współczynnik projektu rządowego.

Z kolei Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, relacjonując jedno z ostatnich spotkań z wiceministrem finansów w sprawie podwyżek wynagrodzeń, stwierdził, że przedstawiciel resortu finansów zaznaczył, że nie dysponuje żadnymi projektami rządowymi ani przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, na podstawie których Ministerstwo Finansów mogłoby zbilansować możliwości zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, w tym na płace.

Bukiel skomentował, że obecny minister zdrowia ma bardzo słabą pozycję w rządzie. Powiedział: - Ministerstwo Finansów przekazało nam informację, że nie czyni obecnie żadnej przymiarki do zwiększenia publicznych wydatków na opiekę zdrowotną, gdyż nie ma jeszcze ustawy o narodowej służbie zdrowia.

Konstanty Radziwiłł zapytany wprost, czy istnieje spór między resortem zdrowia a ministrem finansów w kwestii wysokości nakładów na ochronę zdrowia, zapewnił w rozmowie z Gazetą Prawną (23.05.2017), że nie ma żadnego sporu ani konfliktu. - Po prostu nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska. I tyle. Sytuacja jest taka, że minister zdrowia przygotowuje projekt i poddaje go konsultacjom międzyresortowym. Ten etap jeszcze nie nastąpił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH