ACP Pharma będzie pod szyldem Mediq

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rzeczpospolita, PP/rynekaptek.pl   26-11-2010, 09:12

ACP Pharma będzie pod szyldem Mediq Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Właściciel ACP Pharma - spółka holdingowa Mediq notowana na Euronext w Amsterdamie - zmienił nazwę z OPG w zeszłym roku.

Teraz mają ją przyjąć wszystkie spółki zależne w 14 krajach, w których działa holding dostarczający farmaceutyki i urządzenia medyczne. W październiku tego roku zarządzanie polską częścią biznesu Mediq przejął Gerben Klein Nulent, wiceprezes Mediqu, z wykształcenia farmaceuta.

Firma ma w Polsce 200 aptek, 161 funkcjonuje już pod marką Mediq. Do końca roku ma ich być 180. Rozwija także aptekarską franczyzę.

- Zauważamy coraz większe zainteresowanie naszą ofertą. To może świadczyć o tym, że rynek będzie dynamicznie rozwijał się w tym kierunku. Franczyza jest dużo szerszym pojęciem, niż tylko przynależność do sieci. Daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość doradztwa. Franczyzobiorca ma zagwarantowaną pomoc prawną, zapewnienie odpowiednich warunków handlowych i profesjonalnego zarządzania - wymienia korzyści w rozmowie z portalem rynekaptek.pl Ewa Perlińska, odpowiedzialna za rozwój biznesu w Mediq Polska.

Holenderski model aptek Mediq opiera się nie tylko na samoobsługowych placówkach, ale głównie na dodatkowej opiece farmaceutycznej. Mediq Direct zatrudnia pielęgniarzy dostarczających obłożnie chorym pacjentom leki bezpośrednio do domu i pomagających w ich aplikacji. Grupa zamierza rozwijać te usługi - w styczniu 2010 r. przejęła spółkę Medisource, która świadczy je w Holandii przy pomocy wysoko wykwalifikowanego personelu. W Polsce świadczenie takiej działalności uniemożliwiają przepisy.

Nowy szef ACP Pharma zapowiada, że w 2011 r. przychody spółki będą rosnąć w tempie szybszym niż rynek farmaceutyczny. Firma nie zamierza też rezygnować z przedhurtu. Do III kwartału 2010 r. sprzedaż hurtowa wyniosła 343,3 mln euro, a działalność aptek 116,8 mln euro.

W Holandii Mediq działa też na rynku dystrybucji bezpośredniej, sprzedając za pośrednictwem jednej wyspecjalizowanej apteki najdroższe leki na najbardziej skomplikowane schorzenia. - W planach na kolejne lata uwzględnimy też opcję wejścia w usługi dystrybucji bezpośredniej w Polsce - dodaje Gerben Klein Nulent.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH